fot. PAP/EPA

PiS zapowiada memorandum ws. polskiej polityki wschodniej

Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości w najbliższym czasie przedstawi memorandum na temat polskiej polityki wschodniej. Pismo ma zawierać krótkie i długoterminowe cele dla polityki wschodniej. Będzie także opisywać stanowisko PiS ws. tej polityki – zapowiedział podczas konferencji poseł Krzysztof Szczerski.

– Polska powinna być dużo bardziej obecna w polityce wschodniej, nie kryjąc się za politykami europejskimi i nie kryjąc się za takimi figurami, jak partnerstwo wschodnie. To powinna być dwustronna polityka. Polska obecność polityczna na Wschodzie, w naszych krajach sąsiedzkich aż po Kaukaz powinna być znacznie większa i znacznie poważniejsza. Dzisiaj powinny być uruchomione wszystkie instrumenty polskie. To jest także to, co jest dziedzictwem polityki wschodniej śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który budował polski wpływ na Wschodzie. Przede wszystkim budował polską politykę wschodnią, która była oparta na naszych własnych działaniach. Tego oczekujemy. W najbliższych dniach przedstawimy takie memorandum – poinformował poseł Krzysztof Szczerski.

Poseł powiedział też, że PiS krytycznie ocenia politykę wschodnią obecnego obozu władzy ws. Ukrainy. „Oceniamy krytycznie to, co się działo przed jak i po szczycie w Wilnie” – zaznaczył.

Parlamentarzysta dodał, że obecny scenariusz, w którym Ukraina nie podpisała umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską nie jest najgorszy. Jest bowiem możliwe, że sytuacja potoczy się w sposób jeszcze bardziej niekorzystny. Trzeba zrobić wszystko, aby zatrzymać taki rozwój wydarzeń – stwierdził.

Dziś rano prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał o sytuacji na Ukrainie z wiceszefem PiS Adamem Lipińskim. Rozmowa dotyczyła, m.in. skoordynowania działań polskich sił politycznych po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Wcześniej prezydent spotkał się z przewodniczącym SLD Leszkiem Millerem i przewodniczącym KP Twojego Ruchu Januszem Palikotem.

RIRM 

drukuj