fot. twitter.com

Działacz niepodległościowy A. Gwiazda otrzyma zadośćuczynienie za internowanie w stanie wojennym

Sąd Najwyższy orzekł, że działacz niepodległościowy Andrzej Gwiazda otrzyma jeden milion 300 tysięcy zadośćuczynienia i odszkodowania za internowanie w stanie wojennym. Wcześniej wojskowy sąd okręgowy zasądził kwotę o ponad 350 tys. zł niższą. Pełnomocnik Andrzeja Gwiazdy domagał się łącznie 3,5 mln złotych.

Sędzia Sądu Najwyższego zwrócił uwagę, że działacz przez ponad rok był internowany, a bezpośrednio po zwolnieniu trafił do więzienia na 19 miesięcy.

W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Andrzej Gwiazda podkreślił, że orzeczenie ma dla niego znaczenie symboliczne.

– Odszkodowania mają charakter wychowawczy. Uważam, że jest to słuszne, żeby nie utrwalać w społeczeństwie przekonania, że ci, którzy stają po słusznej sprawie, cierpią za to do końca życia – zaznaczył działacz niepodległościowy.

Andrzej Gwiazda uczestniczył m.in. w protestach robotniczych w grudniu 1970 r. w Gdańsku oraz w strajkach w Radomiu i Ursusie w 1976 roku.

W 1980 r. był jednym z liderów strajku w Stoczni Gdańskiej. W 2006 r. Andrzej Gwiazda został odznaczony Orderem Orła Białego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl