twitter.com/MEIN_GOV_PL

Rośnie liczba ukraińskich dzieci w polskich szkołach

Prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, informuje, że do polskich szkół zapisane jest już 81,3 tys. dzieci z Ukrainy. W oddziałach przygotowawczych jest 10 proc. z nich.

Szef MEiN odwiedził dziś Szkołę Podstawową Nr 7 im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie, gdzie spotkał się z polskimi i ukraińskimi uczniami, a także dyrekcją placówki.

https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1505874640480215041

Wciąż przybywa uczniów z Ukrainy. Obecnie w polskich szkołach przebywa 81,3 tys. uczniów z Ukrainy. 10 proc. z nich to uczniowie przebywający w oddziałach przygotowawczych w 10,5 tys. szkół w Polsce. W tych oddziałach na 20 godzin zajęć w tygodniu minimum 6 godzin powinno być przeznaczonych na naukę języka polskiego – ocenił prof. Przemysław Czarnek.

– Będzie przybywać ukraińskich uczniów, dlatego ponownie apelujemy o otworzenie oddziałów przygotowawczych. Komunikat na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki, co do oddziałów przygotowawczych, jest jasny. W punkcie dotyczącym organizacji zajęć jest jednoznacznie wskazane, że minimum, jakie wymagamy, to w klasach 1-3 przeznaczyć 6 godzin na naukę języka polskiego spośród tych 20 godzin. Reszta zajęć, czyli pozostałe 14 godzin, zależą wyłącznie od dyrektora szkoły i rady pedagogicznej – wyjaśnił szef MEiN.

https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1505870410113560576

Minister edukacji i nauki podpisał już rozporządzenie określające warunki techniczne i bezpieczeństwa obiektów poza infrastruktura szkolną, w których będzie można organizować oddziały przygotowawcze.

         

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj