fot. PAP/Piotr Polak

Osteoporoza – podstępny niszczyciel układu szkieletowego

Ponad dwa miliony ludzi cierpi na osteoporozę. Choroba dotyczy zwłaszcza kobiet powyżej 65. roku życia oraz mężczyzn powyżej 75. roku życia.

Osteoporoza to choroba, która dotyka układ szkieletowy. Dochodzi do zmniejszenia gęstości kości oraz zaburzeń w spójności ich tkanek, co skutkuje wyższą podatnością na złamania.

Pani Czesława Palewicz zmaga się z osteoporozą od 18 lat. Sygnały, że z układem szkieletowym dzieje się coś niedobrego, pojawiły się znacznie wcześniej.

– Pierwsze objawy były sygnalizowane jakieś 10 lat wcześniej, mianowicie to były bóle krzyża, na które leczył mnie neurolog, bóle kręgosłupa. Potem zaczęły się bóle kolan – mówiła Czesława Palewicz.

Osteoporoza dotyka osoby starsze.

Statystycznie w przypadku kobiet po 65. roku życia, mężczyzn powyżej 75. roku życia – wskazała dr Grażyna Borejko, kardiolog, internista.

– Przyczyną osteoporozy mogą być zmiany genetyczne. Do tego dochodzi wiek właśnie pomenopauzalny, krucha, wiotka budowa ciała. Ważne są również czynniki stylu życia i odżywiania – powiedziała dr Grażyna Borejko.

Osteoporozę można leczyć, stosując odpowiednie leki – zauważyła dr Helena Śmiechowicz, która prowadzi poradnie leczenia osteoporozy we Wrocławiu.

– Od lat 90. są refundowane leki antyresorpcyjne, bisfosfoniany, które u osób po 75. roku życia są za darmo nawet i one hamują komórki żerne, unieczynniają, powodując że komórki tworzące powodują przyrost masy kostnej, czyli ten ubytek. Mamy również leki nowszej generacji, czyli leki biologiczne. Przykładem jest denosumap, który podajemy podskórnie po 60. roku życia dwa razy w roku – stwierdziła reumatolog.

Lek jest również dla osób po 75. roku życia z zaawansowaną osteoporozą i także jest w pełni refundowany. Osteoporozie sprzyja niedobór witaminy D3, dlatego lekarze zalecają suplementację.

– Od kilku lat w każdym laboratorium możemy sobie oznaczyć poziom witaminy D3, która jest dostarczana wraz pokarmem i syntezowana z promieniami słonecznymi. Poziom również pozwala nam określić, jaką dawkę witaminy powinniśmy przyjmować. Zwykle dawka profilaktyczna to jest 2000 jednostek na dobę u osób dorosłych. Dzieci również mają suplementację, ale to zależy od ich masy ciała, od poziomów, jakie osiągają oraz od wieku – mówiła dr Helena Śmiechowicz.

Okazuje się, że wystarczy 15-20 minut dziennie ekspozycji na słońce, by uzupełnić zapotrzebowanie na witaminę D3. Do organizmu powinniśmy również dostarczać odpowiednią ilość wapnia.

– Trzy-cztery szklanki mleka dziennie wystarczą, żeby zaspokoić dobowe zapotrzebowanie na wapń. Jeśli chodzi o białka, one są bardzo potrzebne do budowy odpowiedniej masy kostnej, masy mięśniowej. Istotne jest też zapobieganie w przyszłości upadkom, dlatego warto zakupić obuwie antypoślizgowe. Warto dbać o sprawność naszych mięśni, np. poprzez ćwiczenia czy gimnastykę. Średnio zaleca się pół godziny ruchu dziennie – powiedziała dr Grażyna Borejko.

Mogą to być marsze szybkim krokiem, nordic walking, pływanie czy rower.

– O tyle wydaje mi się, że jest dobrze, iż ja mimo bólu mogę chodzić, mogę rozmawiać, mogę samodzielnie żyć. Jeść trzeba, więc gotuję, nawet piekę i dożyłam 92. roku życia. Mam zamiar żyć dłużej, jak Pan Bóg pozwoli – podsumowała Czesława Palewicz.

By cieszyć się dobrym zdrowiem, pamiętajmy o badaniach profilaktycznych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl