fot. Kamila Świeca

Ostatnia odsłona akcji „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”. O. Jędrzejczak chce zmniejszyć liczbę utonięć w Polsce

Zero utonięć każdego dnia to jest nasz cel długoterminowy. Wierzymy, że ta edukacja podziała i kiedyś będziemy mogli wpisać liczbę zero do tej rubryki – mówi Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska w pływaniu. W poniedziałek w Krakowie odbyła się ostatnia z tegorocznych akcji „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”, realizowana przez Fundację Otylii Jędrzejczak. 

fot. Kamila Świeca

Statystyki utonięć w Polsce wciąż są bardzo duże, często znacznie wyższe, niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Dlatego bardzo ważna jest edukacja na temat bezpieczeństwa nad wodą. My nie mówimy o resuscytacji, mówimy o prewencji, o bezpiecznym wejściu do wody i zachowaniu się w niej. Mówimy o tym, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą z dzieckiem, kiedy spożywać posiłek, zanim wejdziemy do wody, ile spędzać czasu na słońcu, czy jak zażywać kąpieli wodnej – dodaje Otylia Jędrzejczak.

W tym roku w Polsce utonęło już ponad trzysta osób, z czego blisko dwieście w czerwcu, lipcu i sierpniu, czyli miesiącach wakacyjnych.

fot. Kamila Świeca

 – Powody tych utonięć niestety są powtarzalne, dlatego taki projekt jak „Zero jest OK” na pewno korzystnie wpływa na bezpieczeństwo nad wodą. Tam, gdzie są ratownicy, to wypadków śmiertelnych najczęściej w ogóle nie ma. Największy problem jest na kąpieliskach niestrzeżonych. Paradoksalnie jednak to nie ratownicy najczęściej ratują ludzi, a ich własne umiejętności, dlatego edukacja jest tak ważna – mówi Piotr Lisocki, ratownik z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Płocku, które jest partnerem projektu „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”.

Głównym powodem utonięć w Polsce jest alkohol.

Około czterdziestu procent utonięć jest poprzedzona spożywaniem alkoholu lub innych używek. Często powodem jest też brawura rozumiana jako niedostateczne umiejętności pływania – dodaje Piotr Lisocki.

fot. Kamila Świeca

Poniedziałkowa, już ostatnia tegoroczna odsłona akcji „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”, odbyła się w Szkole Podstawowej nr 29 w Krakowie, a z uczniami spotkali się m.in. ratownik WOPR Piotr Lisocki oraz Katarzyna Kowalczyk, instruktor policji wodnej w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Dzieci brały udział także w zajęciach praktycznych, pokonując specjalnie przygotowany edukacyjno-sportowy tor przeszkód z elementami ratownictwa. Organizację „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą” w Krakowie wsparły m.in. WOPR Płock i CityMotors Gdańsk, a projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W sumie w 2021 roku odbyło się pięć spotkań w ramach akcji „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”. Zajęcia organizowane przez Otylię Jędrzejczak odbyły się w Bydgoszczy, Sanoku, Staszowie, Dębicy i Krakowie.

Biuro Prasowe Fundacji Otylii Jędrzejczak

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl