O. Jędrzejczak o „Otylia Swim Tour”: Pokazujemy, że pływanie to bardzo piękna dyscyplina, w której możemy kształtować siebie

Przede wszystkim jest to promocja naszej dyscypliny sportu i pokazanie, że jest to bardzo piękna dyscyplina, w której możemy kształtować siebie nie tylko w sporcie, ale także na przyszłość – powiedziała o przedsięwzięciu „Otylia Swim Tour” Otylia Jędrzejczak. Polska pływaczka zakończyła w sobotę w Toruniu tegorocznego edycję projektu.

Mistrzyni i dwukrotna wicemistrzyni olimpijska z Aten (2004) opowiedziała o projekcie „Otylia Swim Tour”, który jest realizowany od trzech lat i – jak mówiła polska pływaczka – „jest skierowany do dzieci, rodziców i nauczycieli wychowania fizycznego, ponieważ nie było takiego projektu, który byłby skierowany do wszystkich”.

– Są zajęcia na sali gimnastycznej i w wodzie. Jest to nauka i doskonalenie stylów pływackich. Nie uczymy pływać, te dzieci muszą przemieszczać się już dwoma stylami pływackimi, ponieważ w jeden dzień nie jesteśmy w stanie nauczyć pływania, natomiast możemy doszkolić i nauczyć innych stylów pływackich poza tymi dwoma. Dzieci mają zajęcia na sali gimnastycznej, dlatego, że od postawy się zaczyna i my właśnie poprzez ćwiczenia korekcyjne, które im podajemy, poprzez ćwiczenia z trenerami przygotowania fizycznego, motorycznego i fizjoterapeutami, pokazujemy jak mogą się poruszać, jak to może też wpłynąć na ich codzienne życie, ale przede wszystkim, jak może ich to zmotywować do jeszcze lepszego działania – zaznaczyła była rekordzistka świata.

Hasło fundacji to „Zostań mistrzem życia”, jednak jak podkreśliła Otylia Jędrzejczak „nie chodzi nam tylko o samych mistrzów sportu, ale i życia, bo ja jestem świadoma tego, że z tego grona dzieci tylko garstka będzie kiedyś pływała”.

– Chcę im pokazać, że poprzez sport kształtujemy te cechy, które są najważniejsze: wytrwałość, konsekwencja, wyznaczenie sobie celu, szacunek do drugiego człowieka, zasady fair play. (…) Sport powinien nam towarzyszyć przez całe życie, więc ogólne założenie projektu to zostań mistrzem życia. Są zajęcia dla rodziców z psychologiem i dietetykiem. Rodzic jest niezwykle ważną częścią rozwoju młodego człowieka, bo to on kształtuje, trochę nadaje mu cel, kieruje dzieckiem w tym wieku, więc my chcemy tych rodziców także doszkolić, a takich szkoleń nie ma. No i nauczyciele wychowania fizycznego, którzy mają największą styczność z dziećmi, dlatego wiedzę chcemy im też przekazać podczas „Otylia Swim Tour” – mówiła dwukrotna mistrzyni świata.

Otylia Jędrzejczak powiedziała również, że „projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. Na przestrzeni trzech lat w projekcie wzięło udział już ponad 2,5 tys. dzieci. (…) My dajemy im promyczek, ale to oni mogą spowodować, że to zapłonie ogniem, który będzie im dawał jeszcze większą motywację do działania każdego dnia”.

– Widzimy dzieci, które są z nami, co roku i widzimy, jak się rozwijają. Widzimy też nowe talenty, które w każdym mieście są obecne. Dla nas nie jest problemem zobaczenie po jednym dniu warsztatów, kto ma talent, lub kto ma mniejszy – bo w tym wieku wszyscy mają talent – i ten talent trzeba pielęgnować. (…) Czy to jest odpowiedź na kryzys Polskiego Związku Pływackiego? Nie myślałam w ten sposób. Przede wszystkim jest to promocja naszej dyscypliny sportu i pokazanie, że jest to bardzo piękna dyscyplina, w której możemy kształtować siebie nie tylko w sporcie, ale także na przyszłość – podkreśliła pięciokrotna mistrzyni Europy.

Polska pływaczka odniosła się również do pytania o kryzys pływacki, który mamy obecnie w Polsce. Z ostatnich Igrzysk Olimpijskich polscy pływacy wrócili bez medalu.

Jak to będzie wyglądało z Polskim Związkiem Pływackim? Zobaczymy na przestrzeni następnych lat. Dopiero się zaczęła kadencja nowego prezesa. Miejmy nadzieję, że coś się tutaj wydarzy, jeżeli nie, to na pewno my, jako Fundacja Otylii Jędrzejczak, będziemy robili tak, żebyśmy mogli za kilkanaście lat – bo tu nie można mówić o kilku – cieszyć się medalami na kolejnych imprezach – zapewniła Otylia Jędrzejczak.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl