fot. pixabay.com

Ostatni dzień na złożenie wniosków o dopłaty do kukurydzy

29 lutego jest ostatnim dniem, w którym producenci kukurydzy mogą złożyć wnioski o dopłaty do tego rodzaju zboża w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Tego dnia dłużej będą też czynne biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Mija ostatni dzień, w którym można składać wnioski o dopłaty do kukurydzy w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Budżet programu dopłat wynosi miliard złotych, a wysokość pomocy będzie wyliczana jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) nie większej niż 100 ha i stawki pomocy wynoszącej: tysiąc złotych dla województw lubelskiego i podkarpackiego, 700 zł dla województw małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego praz 500 zł dla województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Jeżeli wynikająca ze złożonych wniosków kwota pomocy przekroczy przewidzianą na dofinansowanie pulę środków, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tłumaczyła, że pomoc finansowa skierowana jest do rolników zajmujących się uprawą kukurydzy, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę. Warunkiem otrzymania pomocy jest spełnianie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Przepisy nie wymagają załączania do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy.

Wnioski o wsparcie można składać bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego ARiMR, drogą listowną za pośrednictwem Poczty Polskiej, przez platformę ePUAP lub przy pomocy usługi mObywatel (na stronie gov.pl). Agencja informowała, że w środę biura powiatowe będą czynne od godz. 07.00 do 22.00 lub do ostatniego interesanta.

Agencja informowała, że do poniedziałku rolnicy złożyli 64,5 tys. wniosków o dopłaty do kukurydzy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl