fot. pixabay.com

W lutym odnotowano rekordową liczbę pożarów w brazylijskiej części Amazonii

Dobiegający końca luty był rekordowym miesiącem pod względem liczby pożarów, jakie pojawiły się w brazylijskiej części Puszczy Amazońskiej. Wybuchło ich tam prawie trzy tysiące.

W lutym na terenie brazylijskiej części Puszczy Amazońskiej odnotowano trzy tysiące pożarów. Jak poinformował w środę brazylijski Narodowy Instytut Badań Przestrzennych (Inpe), nigdy jeszcze podczas jednego miesiąca nie zaobserwowano w amazońskich lasach tak wysokiej liczby pożarów. Kierownictwo ośrodka badawczego przypomniało, że analizy te są prowadzone od końca XX w.

„Dotychczas rekordowym miesiącem pod względem pożarów był luty 2007 r., kiedy w Amazonii pojawiło się ich 1761” – sprecyzowały władze Inpe.

Różnica – jak odnotował Instytut – jest jeszcze większa w porównaniu kończącego się lutego 2024 r. z podobnym miesiącem w 2023 r., kiedy wybuchły tam 734 pożary.

W lutym br. najwięcej pożarów w brazylijskiej części Amazonii pojawiło się w stanie Roraima – ponad dwa tysiące – zauważył Inpe.

Wśród głównych przyczyn masowo pojawiającego się w Puszczy Amazońskiej ognia władze brazylijskie wymieniają przede wszystkim długotrwałą suszę.

W środowym komunikacie brazylijskie ministerstwo środowiska podało, że wpływ na niedobory wody i wysokie temperatury powietrza ma wyjątkowo silny w tym roku El Nino, czyli fenomen atmosferyczny polegający na nagłym ociepleniu powierzchni wód oceanicznych na wschodnim Pacyfiku. Zjawisko to powoduje zmiany w układzie atmosferycznym, m.in. zmiany w rozkładzie opadów deszczu na świecie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl