Rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do 15 czerwca

Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Phil Hogan potwierdził, że Komisja Europejska zgadza się na wydłużenie o miesiąc okresu składania wniosków o unijne płatności dla rolników z Polski i innych państw UE, które o to prosiły.

W najbliższych dniach Komisja Europejska przyjmie odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie. Oznacza to, że polscy rolnicy będą mieli czas na składanie wniosków o dopłaty do 15 czerwca, a nie do 15 maja, jak przewidują obecne zasady.

To bardzo dobra wiadomość – mówi poseł PiS Krzysztof Głuchowski z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– To jest dobra informacja dla rolników, którzy mają więcej czasu na złożenie wniosków. To jest swego rodzaju obowiązek, ale też przywilej. Wiemy o tym, że chodzi o płatności. Lepiej takich decyzji nie pozostawiać na koniec, ale w tym przypadku jest to dobre, gdyż trochę zmieniły się zasady, czyli więcej czasu na pewno się tutaj przyda. Również przymrozki i inne sprawy związane z pogodą mogą spowodować, że struktura zasiewów może się zmienić. W tym czasie będzie można podjąć taką solidną decyzję, jeżeli chodzi o dokonanie właśnie tych zasiewów – podkreśla poseł Krzysztof Głuchowski.

Na dopłaty dla polskich rolników przewidziano w tym roku 14 mld zł.

Polska zgłosiła wniosek o przedłużenie terminu składania wniosków o płatności już w marcu, jednak Komisja Europejska nie spieszyła się z odpowiedzią.

Z tego powodu szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel poruszył ten temat na kwietniowym spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Luksemburgu. Tam Polska dostała wsparcie 12 krajów, w tym Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl