Ostatni dzień, by wysłać pocztówkę powstańcom warszawskim

Mija ostatni dzień akcji „BohaterON – włącz historię!”, podczas której można wysłać bezpłatną pocztówkę powstańcom warszawskim. Tegoroczna edycja akcji, która rozpoczęła się 1 sierpnia, ma na celu uhonorowanie żyjących weteranów walk z 1944 r.

73 lata temu po 63 dniach walki upadło Powstanie Warszawskie. [czytaj więcej]

„W tym roku w wysyłanie kartek z podziękowaniami i życzeniami dla powstańców warszawskich zaangażowało się bardzo wiele osób oraz instytucji i także dziś, gdy akcja się kończy, zachęcamy wszystkich, by jeszcze do północy, wysłali pocztówki naszym bohaterom” – powiedziała  dziś PAP przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego projektu „BohaterON” Agnieszka Łesiuk.

Podkreśliła też, że dla placówek szkolnych termin zakończenia akcji został wydłużony do końca października.

Kartkę można wysłać przez internet za pośrednictwem strony www.bohateron.pl – zostanie ona wydrukowana i przekazana adresatowi. Bezpłatne kartki można odebrać także m.in. w wybranych placówkach Poczty Polskiej, Lotto, w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej oraz w samolotach LOT. Wszystkie napisane z podziękowaniami i życzeniami pocztówki trafią do żyjących weteranów walk z sierpnia i września 1944 r.

Przewodnicząca komitetu akcji przypomniała też, że organizowana po raz drugi „BohaterON – włącz historię!” ma na celu nie tylko upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, ale również edukację poprzez przedstawienie na stronie internetowej konkretnych historii powstańców. Na portalu ukazane jest nie tylko tło historyczne, ale również sukcesy, dramaty i emocje każdego z powstańców.

Pocztówkę liczącą nie więcej niż 25 słów (zasada 25 słów obowiązywała podczas działania powstańczej Poczty Polowej) można wysłać nie podając konkretnego adresata, choć można ją też skierować do konkretnej osoby. Na stronie internetowej akcji „BohaterON” można znaleźć zdjęcia i krótkie biogramy żyjących powstańców.

Podsumowanie akcji podczas gali finałowej odbędzie się w drugiej połowie listopada w Warszawie.

Akcja „BohaterON” to nie tylko wysyłanie kartek, ale także organizowane wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej seminaria dla nauczycieli. Szkolenia zaplanowano w formie wykładów przygotowanych przez historyków IPN oraz jako lekcje historii mówionej, na które zapraszani są uczestnicy powstania.

W ubiegłym roku, podczas pierwszej edycji akcji „BohaterON – włącz historię!”, napisano prawie 100 tys. pocztówek z życzeniami i podziękowaniami dla powstańców warszawskich. Inicjatywę docenił prezydent Andrzej Duda, który w liście do organizatorów i uczestników akcji przypomniał, że „powstanie w stolicy było heroiczną, nierówną walką o suwerenną Polskę”.

„Jak widać jesteśmy jeszcze potrzebni” – dziękował podczas gali finałowej jeden z weteranów Władysław Rosiński „Zapałka”, który podczas powstania walczył w Śródmieściu i wspólnie z innymi powstańcami odebrał część pocztówek.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl