fot. 3 PBOT

Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT i podhalańczycy złożą hołd powstańcom warszawskim w 77. rocznicę wybuchu walk

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową. Trwało 63 dni. Tego wydarzenia w historii narodu, bohaterów tamtych dni, nie wolno zapomnieć, bo stanowią część naszej tożsamości narodowej.

Świętowanie w tym roku rozpocznie się od dźwięku syren uruchomionych o godz. „W”. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wystawią wojskową asystę honorową oraz posterunek honorowy. Oprawę muzyczna zabezpieczy orkiestra wojskowa garnizonu Rzeszów. Na prośbę kpt. w st. spocz. Juliana Pawełka, prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego, w tym roku z powodu pandemii obchody będą uroczyste, ale skromniejsze niż w poprzednich latach.

***

Przebieg uroczystości:

– O godz. 16.50 nastąpi krótkie przedstawienie przebiegu uroczystości i wprowadzenie historyczne w tematykę obchodów.

– O godz. „W” 17.00 rozlegnie się syrena alarmowa, po niej nastąpi modlitwa w intencji poległych i pomordowanych powstańców.

– Po zakończeniu modlitwy, przewidziane są krótkie przemówienia okolicznościowe. Kolejno Apel Poległych, składanie wieńców i wiązanek kwiatów przed Pomnikiem. Uroczystości rocznicowe zakończą się ok. godz. 17.45.

Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, władze podkarpackie, żołnierze  Armii Krajowej, 3 PBOT i 21 BSP zapraszają na uroczystości, upamiętniające 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia na godz. 16.45 przed Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”.

 

 

kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3 PBOT/radiomaryja.pl

drukuj