Warszawska inscenizacja historyczna

23 września o godzinie 17:00 na Placu Krasińskich w Warszawie wystawiona zostanie inscenizacja historyczna pt. „Stare Miasto 1944”.

Będzie przedstawiała autentyczne wydarzenia, jakie miały miejsce podczas Powstania Warszawskiego. W tym celu wystąpi aż stu rekonstruktorów z kilkunastu grup historycznych i rekonstrukcyjnych. Będą oni wyposażeni w autentyczne rekwizyty, bądź ich wierne repliki: broń, umundurowanie oraz sprzęt. Ponadto wielką atrakcją będzie udział „w akcji” czołgu „Pantera” oraz słynnego „Goliata”.

Planowane jest przedstawienie momentu wybuchu powstania i atak powstańców na niemieckie posterunki. Ukazana zostanie defilada oddziałów powstańczych. Widzowie ujrzą wybuch czołgu-pułapki. W okolicach Placu Krasińskich odtworzone zostaną walki. W planach organizatorów znajdują się także: likwidacje szpitali przez Niemców i ewakuacja kanałami.

Impreza organizowana jest przez wolontariuszy pragnący oddać hołd bohaterskim powstańcom i cywilnej ludności Warszawy, która podczas tego trudnego okresu poniosła ogromne straty. Oznacza to, że wydarzenie ma charakter non-profit.

Patronat honorowy nad inscenizacją „Stare Miasto 1994” objął m.in. Instytut Pamięci Narodowej.

RIRM/IPN

drukuj