TVP ośmiesza Rodzinę Radia Maryja

Telewizja Publiczna zestawiła zdjęcia Słuchaczy Radia Maryja z Pielgrzymki na Jasną Górę z wypowiedziami o sektach. Taki materiał pojawił się wczoraj w głównym wydaniu programu informacyjnego PANORAMA w TVP2. W tle materiału dotyczącego rozwodu gwiazd filmowych Katie Holms i Toma Cruisa oraz ich problemów z ich przynależnością do sekty pokazane zostały zdjęcia słuchaczy Radia Maryja modlących się na jasnogórskim placu.

 

Jak stwierdzają medioznawcy to nie tylko nieuczciwie wykorzystanie zdjęć, ale próba sugerowania widzowi, że istnieje związek między sektą, a uczestnikami pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze.

Połączenie treści z obrazem powoduje u odbiorcy pewne skojarzenia, które widz zapamiętuje – zauważyła dr Hanna Karp, medioznawca, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Dodała, że jest to działanie podprogowe. Oświadczyła też, że jest to albo ignorancja, albo widomym działanie gdyż Rodzina Radia Maryja i sekty nie mają ze sobą nic wspólnego. To jest horrendum – oświadczyła Hanna Karp,

 


Pobierz Pobierz

 

Sprawa musi niepokoić nawet, w przypadku rozpatrywania jej w aspekcie ignorancji dziennikarza, bo przecież mówimy o telewizji publicznej – dodaje dr Hanna Karp. Jest to szczególnie przykre w czasie, kiedy zbliża się czas pielgrzymek.

 


Pobierz Pobierz

 

To skandaliczna manipulacja poprzez, którą próbuje się zdyskredytować Rodzinę Radia Maryja i cały Kościół – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Dodał, że sprawa zasługuje na oprotestowanie.

 


Pobierz Pobierz

 

To działanie w pewnym sensie wpisuje się też w ideologiczne podejście UE do grup wyznaniowych w Kościołach. Unia bardzo radykalnie odżegnują się od pojęcia sekty w swoich dokumentach.

 


Pobierz Pobierz

 

Ks. prof. dodał, że trudno jest uwierzyć, że w przypadku wczorajszego materiału doszło do pomyłki. Telewizja publiczna – jak dodał – na pewno posiada szeroki wachlarz zdjęć ilustrujących działanie sekt, które mogła wykorzystać.

drukuj