Orszaki Trzech Króli

Ulicami wielu miast, zarówno Polski jak i zagranicy, przeszły wczoraj Orszaki Trzech Króli. W ten sposób katolicy świętowali uroczystość Objawienia Pańskiego.

Poprzez uczestnictwo w orszaku możemy całemu światu głosić publicznie te wartości, które przyniósł nam Chrystus – mówił ks. abp Marek Jędraszewski. Metropolita łódzki akcentował, że to te wartości sprawiły, iż przez tyle wieków kultura europejska była kulturą najbardziej znaczącą w całym świecie.

 – Z niej, z tej kultury rosło szczególne uwrażliwienie na drugiego człowieka, zwłaszcza tego najmniejszego i bezbronnego – na dziecko. Z tej kultury wyrosło zupełnie nowe rozumienie tego, czym jest wolność i na czym polega godność osoby ludzkiej. Dzisiaj próbuje się to zdeptać i odrzucić, a z Jezusa uczynić kogoś śmiesznego – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

Jednak – jak zauważył Ksiądz Arcybiskup – jest nadzieja, że fala pogaństwa, która nam zagraża nie ostoi się. Należy pamiętać, że tylko na Chrystusie i Jego Ewangelii możemy budować dobrą przyszłość nas samych i naszego narodu – dodał metropolita łódzki.

– I chcemy to dzisiaj głosić całemu światu właśnie poprzez te Orszaki Trzech Króli. Także poprzez nawiązanie do darów, jakie oni przynieśli Nowonarodzonemu Dzieciątku. Bo chcemy wyznać, że On jest Królem, Królem naszych serc panującym w nich przez miłość ofiarną i bezinteresowną do końca powiedział ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

W Orszakach Trzech Króli z roku na rok uczestniczy coraz więcej osób. W tym roku padł kolejny rekord – liczba uczestników orszaku przekroczyła milion.

 – Wyraźnie widać, że jest to święto, które jest oczekiwane. W momencie, gdy zrobiliśmy w grupie przyjaciół przygotowania do orszaku, wydawało nam się, że to będzie faktycznie grupa wąska znajomych ze szkoły. Okazało się, że pojawiło się nie 60, nie 100, nie 500 osób, tylko półtora tys. osób. I z roku na rok to zainteresowanie rośnie – powiedział Daniel Paszun, koordynator Orszaku Trzech Króli w Szczecinie.

– Naprawdę parę tysięcy ludzi mogło i może naocznie i audiowizualnie uczestniczyć w misterium Bożego Narodzenia – powiedział ks. bp Marian Kruszyłowicz, biskup senior archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Uczestnictwo w Orszaku Trzech Króli to dla wielu głębokie przeżycie duchowe, ale także możliwość świętowania we wspólnocie.

 – My jesteśmy wierzący, chcemy też to pokazać, zamanifestować tym, że jesteśmy dzisiaj tutaj wspólnie z innymi i idziemy w tym orszaku – powiedziała Agnieszka Pierzak.

– Ja uważam, że tj. fantastyczna rzecz, że ogromnie jednoczy ludzi. Pozwala zrobić coś wspólnego razem. Świętować przede wszystkim nie tylko w domu przed telewizorem, ale wyjście do ludzi. Świętowanie we wspólnocie – to jest najpiękniejsze – powiedział Łukasz Kutrzeba.

W Katowicach przeszły obok siebie trzy oddzielne orszaki. Każdy z nich przedstawiał jednego króla, który reprezentował dany rejon.

– Orszak czerwony jest to orszak europejski. Niebieski orszak afrykański. I orszak zielony – orszak azjatycki. Każdy z tych orszaków ma swojego króla, swoje dary, które zanosi dla Pana Jezusa. A myślę, że w tym orszaku każdy z nas osobiście też zanosi to, co ma najlepszego i oddaje Panu Bogu za to, że każdego dnia może rodzić się w naszym sercu – powiedział Paweł Jagodziński.

 – Jesteśmy tutaj całymi rodzinami i myślę, że to kolędowanie tutaj, to spotkanie daje nam taką możliwość, żeby być też razem przy Panu Bogu – powiedziała Hanna Żydek.

Całość uroczystości w Katowicach uświetnił koncert kolęd „Betlejem w spodku”.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl