Ojciec Święty pozdrowił Orszak Trzech Króli w Warszawie

Papież Franciszek pozdrowił w piątek uczestników odbywającego się w Warszawie Orszaku Trzech Króli. Podczas spotkania w Watykanie w uroczystość Objawienia Pańskiego mówił, by nie podążać za „oślepiającymi światłami”. Wierni otrzymali od Papieża prezent.

Zwracając się do kilkudziesięciu tysięcy ludzi zebranych w południe na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański, Papież pozdrowił grupy przybyłe m.in. z Malty, USA i Polski.

Następnie dodał: „Obejmuję moim błogosławieństwem uczestników wielkiego Orszaku Trzech Króli, który odbywa się w Warszawie z udziałem wielu rodzin i wielu dzieci”.

Franciszek pozdrowił też 1300 uczestników historyczno-folklorystycznego orszaku, który przybył do Watykanu z Umbrii. Podkreślił, że jest on w tym roku dedykowany ziemiom tego regionu, zniszczonym w trzęsieniu ziemi. Orszak „proponuje szerzenie wartości solidarności i braterstwa” – dodał Papież.

W rozważaniach przed modlitwą papież, nawiązując do gwiazdy, za którą poszli Trzej Mędrcy, powiedział: „Także w naszym życiu są różne gwiazdy, światła, które błyszczą i nakierowują”.

„To do nas należy wybór, za którymi podążać. Są światła migocące, które święcą i gasną, jak małe satysfakcje w życiu. Nawet jeśli są dobre, nie wystarczają, bo trwają krótko i nie dają pokoju, którego szukamy” – mówił Franciszek.

„Są też światła oślepiające – pieniędzy i sukcesu, które obiecują wszystko i natychmiast” – dodał Papież.

„Są uwodzicielskie, ale swą siłą oślepiają i sprawiają, że przechodzi się od marzeń o chwale do nieprzeniknionych ciemności” – ostrzegł Ojciec Święty.

Trzej Królowie – wskazał papież – zachęcają do podążania za „światłem stabilnym i delikatnym, które nie gaśnie”. Aby znaleźć to boskie światło, trzeba wziąć przykład z Trzech Króli – podkreślił Franciszek.

„Ten, kto pragnie światła, wychodzi ze swoich ograniczeń i poszukuje. Nie pozostaje w zamknięciu, nieruchomo patrząc na to, co dzieje się wokół, ale ryzykuje własnym życiem” – wyjaśnił Ojciec Święty.

Przypomniał wiernym, że życie chrześcijańskie jest „stałym podążaniem, składającym się z nadziei i poszukiwania, jest pielgrzymką”.

„Na tej drodze są też pułapki, których należy unikać: powierzchowna i przyziemna gadanina, która spowalnia krok; paraliżujące kaprysy egoizmu; doły pesymizmu, który chwyta nadzieję w pułapkę” – powiedział Papież.

W uroczystość Trzech Króli, w którą dzieci we Włoszech dostają podarunki, Franciszek przygotował prezent dla wszystkich uczestników spotkania na południowej modlitwie. Bezdomni, uchodźcy i wolontariusze rozdali na placu Świętego Piotra 50 tysięcy książeczek „Ikony miłosierdzia”. Są w niej rozważania na temat miłosierdzia wybrane z Ewangelii.

Urząd papieskiego jałmużnika wyjaśnił, że 300 ubogich otrzymało następnie posiłek, zaoferowany przez Franciszka.


PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl