Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami 92 miast

W niedzielę ulicami ponad 92 polskich miast przejdą Orszaki Trzech Króli. W tym roku pochody takie, współorganizowane przez polskie parafie, przejdą też w Kamieńcu Podolskim (Ukraina), Badajoz (Hiszpania) i jednym z miast w Afryce.

„W każdym z tych miast uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki” – poinformował na konferencji prasowej w Warszawie prezes Fundacji Orszak Trzech Króli Maciej Marchewicz.

Tegoroczny pochód zorganizowano pod hasłem: „Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu”.

Prezes Fundacji podkreślił też, że po raz pierwszy podobne orszaki, organizowane m.in. przez polskie parafie, przejdą poza granicami naszego kraju.

 

Uroczyste orszaki z okazji święta Trzech Króli

Warszawa

W Warszawie o godz. 12.00 na Placu Zamkowym metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poprowadzi modlitwę „Anioł Pański”. Po niej orszak wyruszy w stronę pl. Piłsudskiego, gdzie ustawiono stajenkę. Pokonanie trasy liczącej prawie 1,5 km ma zająć około godziny.

Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążać będą na wierzchowcach, w bogatych szatach. Ich świta to ponad 600 dzieci z 15 warszawskich szkół i dwóch przedszkoli oraz organizacji harcerskich, a także 130 dorosłych aktorów ubranych w kolorowe stroje. Orszakowi towarzyszyć będą góralskie kapele, zwierzęta – konie, wielbłądy, owieczki i osiołek, a także azjatycki żółto-czerwony smok, animowany przez kilkunastu aktorów.

Na trasie pochodu, na scenach, tzw. mansjonach, oglądać będzie można m.in. Anioła Bożego wskazującego drogę do stajenki, walkę dobra ze złem, Heroda wygrażającego malutkiemu Jezusowi, diabłów. Na Placu Piłsudskiego odbędzie się koncert kolęd.

Toruń

Na toruńską Starówkę wkroczy zorganizowana w tym roku w góralskiej konwencji niezwykle energetyczna, żywa i radosna parada Trzech Króli. Barwny orszak, którego bohaterami będą Kacper, Melchior i Baltazar wyruszy o godz. 15.00 z Rynku Staromiejskiego i przejdzie ulicą Szeroką na Rynek Nowomiejski. Muzyczną gwiazdą świątecznego popołudnia będzie zespół Brathanki.

Parada Trzech Króli, jak co roku będzie barwna i efektowna zapowiada Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

W świątecznym orszaku wykorzystamy zabytkowe samochody i figury zwierząt. Całość odbędzie się w konwencji góralskiej, ze względu na naszą muzyczną gwiazdę, zespół Brathanki, którego muzyka łącząca folk, pop i rock, inspirowana jest góralskim folklorem – dodaje Agnieszka Marecka.

Podczas koncertu artyści zaprezentują specjalny repertuar z najpopularniejszymi kolędami we własnych aranżacjach.

– W Toruniu muzycy wykonają swoje największe przeboje: „Czerwone korale”, „Gdzie ten który powie mi”, „W kinie w Lublinie kochaj mnie”, a także pastorałki i kolędy. Usłyszymy również piosenki Skaldów z ostatniej płyty zespołu: „Na wirsychu”, „Z kopyta kulig rwie”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał – powiedział  Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Kraków

W Krakowie w momencie, gdy trzy orszaki spotkają się na Rynku Głównym, z Wieży Mariackiej rozlegnie się, zamiast tradycyjnego hejnału, kolęda „Bóg się rodzi”.

Ząbkowice Śląskie

Z kolei w Ząbkowicach Śląskich zebrani usłyszą zagrany na trąbce hejnał „Bóg się rodzi”, który popłynie z drugiej, co do wielkości odchylenia w Europie (po Pizie) Krzywej Wieży. Będzie to sygnał rozpoczęcia orszaku.

Kielce

W Kielcach środowiska sportowe, akademickie i polityczne zjednoczą się z okazji święta Trzech Króli przy kieleckiej bazylice katedralnej, śpiewając kolędy. „Pieśniobranie” poprzedzą trzy orszaki idące z trzech stron stolicy województwa świętokrzyskiego.

Łódź

W Łodzi Trzej Królowie pojadą bryczką na czele orszaku. W ich role wcielą się rektorzy największych łódzkich uczelni publicznych: Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Łódzkiej. Po dotarciu do szopki bożonarodzeniowej stojącej przed archikatedrą Trzej Królowie w obecności abp. Marka Jędraszewskiego złożą dary – złoto, mirrę i kadzidło.

Włocławek

Orszak rozpocznie swoje przejście o godz. 10.00 spod miejskiego ratusza na Zielonym Rynku. Punktem docelowym będzie bazylika katedralna, gdzie o godz. 12.30 odprawiona zostanie Msza Św. Orszak przejdzie ulicami: Zielony Rynek, Bojańczyka, Warszawską, Plac Wolności, Brzeską do Bazyliki Katedralnej.

Płock

W Płocku Orszak Trzech Króli odbędzie się po raz drugi, będzie miał charakter ekumeniczny, przejdzie wydłużoną trasą. Zmiana trasy była konieczna ze względów organizacyjnych, ponieważ w ubiegłym roku orszak cieszył się bardzo dużą frekwencją – przeszło w nim około 4 tysięcy ludzi.

Ekumeniczny OTK w Płocku przejdzie 6 stycznia ulicami: od Ratusza, przez Nowy Rynek, Bielską, Kwiatka, Tumską. Rozpocznie się o godz. 12.00, uczestnicy zostaną obdarowani koronami królewskimi i śpiewnikami z kolędami. Towarzyszyć mu będzie tzw. laweta muzyczna, która ma skłonić płocczan do aktywnego kolędowania. W rolę królów wcielą się: ks. Krzysztof Jaroszewski – proboszcz parafii św. Benedykta w Płocku-Radziwiu, Andrzej Awerianow z prawosławnej organizacji „Kanon” i czarnoskóry student Politechniki Warszawskiej w Płocku Alex Minkoymoy.

Wiadomo już, że w OTK wędrować będą m.in. ułani ze Stowarzyszenia „Patria Polonia”, Płocka Drużyna Kusznicza, Płockie Bractwo Kurkowe, strażacy, harcerze, uczniowie płockich szkół (w tym Płockiego Uniwersytetu Ludowego).

Uczestnicy OTK obejrzą scenki, przygotowane przez: uczniów III LO w Płocku, Gimnazjum nr 6, Młodzieżowy Dom Kultury, Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, Duszpasterstwo Akademickie „Petroklezja”, aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku, zespół muzyczny „Petromix” ze Stowarzyszenia „Nadzieja w Nas”. Funkcję narratora powierzono Annie Borkowskiej – dyrektorowi Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Płocku. Na zakończenie orszaku wszyscy pokłonią się Świętej Rodzinie na terenie domu biskupiego, a potem przejdą do katedry na Mszę św.

Pułtusk

W Pułtusku OTK rozpocznie się o godz. 15.00 Mszą św. w bazylice pułtuskiej. Na jej zakończenie „dzieci z Pułtuska prześlą Jezusowi całuska” – tym symbolicznym hołdem zainicjowany zostanie przemarsz ulicami starego miasta. Na trasie znajdą się przedstawienia biblijnych historii, hołd Nowonarodzonemu zostanie złożony przy Ratuszu. Na zakończenie będzie można otrzymać ciepły posiłek. W organizację OTK w Pułtusku czynnie zaangażowały się szkoły, które utworzą kolorowe, królewskie orszaki.

Rypin

W Rypinie OTK odbędzie się pod hasłem „Gdzie jest Bóg tam jest przyszłość” – takim samym, które towarzyszy trwającemu 43. Synodowi Diecezji Płockiej. Orszak wyruszy o godz. 12.00 z rynku nowego miasta, przy czterech stacjach odegrane zostaną sceny pochodzące z kart Pisma św. Na zakończenie zostanie odprawiona Msza św. w kościele parafii św. Stanisława Kostki. W organizację wydarzenia zaangażowało się wiele szkół, wspólnot i organizacji.

Będzin

O godz. 11.30 w kościele NSPJ Mszę Św. odprawi ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Tuż po godz. 12.00 spod kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa wyruszy Orszak Trzech Króli. Docelowym punktem będzie żywa szopka ustawiona pod murami kościoła Świętej Trójcy, gdzie trzej królowie złożą nowonarodzonemu Chrystusowi pokłon.

Zabrze

W Zabrzu Orszak będzie się składał z trzech grup, które wyjdą z trzech różnych miejsc jednocześnie. Jedna z grup wyruszy spod kościoła Św. Kamila. Druga spod kościoła Św. Józefa, a trzecia wyruszy spod Hali Pogoni. Wszystkie grupy spotkają się na placu przed kościołem Św. Anny, gdzie nastąpi wspólne kolędowanie.

Bytom

Natomiast w Bytomiu Orszak będzie się składał z jednej dużej grupy, która wyruszy z Placu Sobieskiego i przejdzie ulicami: Podgórną, Jainty, Dzieci Lwowskich, Gliwicką a następnie wejdzie na bytomski Rynek.

Tarnów

W Tarnowie pochód wyruszy około godz. 13.00 spod tarnowskiej katedry. Przejdzie ulicami: Kapitulną, Placem Rybnym, Wałową, Szeroką, Bernadyńską do żywej szopki, która znajduje się w ogrodzie klasztoru ojców bernardynów.

Bartoszyce

Orszak Trzech Króli w Bartoszycach wyruszy spod pomnika św. Brunona, ul. Kętrzyńską, przejdzie wzdłuż ulicy w stronę Placu Konstytucji 3 Maja, gdzie ustawiona będzie szopka.

Wejherowo

Po raz pierwszy Orszak trzech Króli przejdzie ulicami Wejherowa. Pochód wyruszy spod Bramy Oliwskiej o godz. 15.00, a zakończy się wspólnym śpiewaniem kolęd w Kolegiacie Trójcy Świętej.

Gdańsk

Po raz trzeci mieszkańcy Gdańska będą wspólnie obchodzić Święto Trzech Króli. Orszak przejdzie ulicami Starego Miasta – od Kaplicy Królewskiej do Zielonej Bramy.

W 2012 r. w dwudziestu czterech miastach Polski w orszakach w kraju poszło ponad 100 tysięcy ludzi, a w orszaku warszawskim ponad 30 tys.

Głównym organizatorem tych pochodów jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za orszak w stolicy oraz wspiera inne miasta w jego przygotowaniu. Od 2012 r. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Od trzech lat współpracuje z Fundacją Dzieła Nowego Tysiąclecia.

Jak poinformował zastępca dyrektora Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ks. Dariusz Kowalczyk, w niedzielę wolontariusze Fundacji w 11 miastach w trakcie przemarszu orszaków będą zbierać pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży. Przypomniał, że w ub.r. podczas warszawskiego orszaku zebrano 34 tys. zł, co wystarczyło na ufundowanie dziesięciu całorocznych stypendiów.

W każdym z miast, w którym przejdą orszaki, patronaty nad nimi objęli miejscowi prezydenci i burmistrzowie miast oraz biskupi danej diecezji. W ich organizację masowo włączają się lokalne stowarzyszenia i organizacje.

Święto Trzech Króli kończy trwające od Wigilii obchody Święta Bożego Narodzenia. Święto oprócz Polski obchodzone jest w wielu europejskich krajach m.in. w Austrii, Grecji, Chorwacji, Hiszpanii, Słowacji, Włoszech, Szwecji, Finlandii oraz w trzech niemieckich landach: Bawarii i Saksonii- Anhalt oraz Badenii- Wirtembergii.

RIRM/ PAP, Diecezja Płocka

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl