Organizują strajk ostrzegawczy. „To jest świadoma likwidacja TVP”

Związkowcy TVP zorganizują strajk ostrzegawczy przeciwko planom przeniesienia części pracowników Telewizji Publicznej do firmy zewnętrznej. Zadecydował o tym zarząd Związku Zawodowego Pracowników Twórczych TVP „Wizja”.

Rzecznik prasowy związku zawodowego Mariusz Jeliński podkreślił, że „sytuacja jest jednoznaczna – to jest świadoma likwidacja Telewizji Publicznej”.

W zeszłym tygodniu zarząd TVP podjął decyzję o przekazaniu firmie zewnętrznej realizacji niektórych funkcji jak montaż, charakteryzacja i grafika oraz części funkcji dziennikarskich. Firma zewnętrzna ma być wyłoniona jesienią w przetargu.

W efekcie przejęcia zadań firma przejmie również wszystkich pracowników, którzy do tej pory realizowali te zadania w strukturze TVP. Przeniesienie ma dotyczyć 550 osób.

Poseł  Barbara Bubula – były członek KRRiT stwierdziła, że wyłączenie tak dużej grupy pracowników jest prostą drogą do zniszczenia mediów publicznych.

– Przez wiele lat nie naprawiono systemu abonamentowego. Doprowadzono do tego, że ogromna mniejszość społeczeństwa utrzymywała w znikomym stopniu telewizję publiczną, a reszta była skomercjalizowana przez reklamy. Teraz jest kolejny etap całej tej operacji czyli wyprowadzenie pracowników merytorycznych z telewizji i wprowadzenie ich do obcej spółki, która potem z łatwością będzie mogła tak zbankrutowaną telewizję przejąć. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja i nie dziwie się wcale, że pracownicy w trosce o swoją przyszłość protestują. Decyzja o wyłączeniu tak ogromnej grupy pracowników ze struktur TVP to prosta droga do likwidacji tej instytucji i do częściowej, a może całkowitej prywatyzacji. Polityka rządzącej PO prowadzi wprost do zniszczenia mediów publicznych jako instytucji państwowej, i rzeczywiście to dzieje się na naszych oczach – powiedziała poseł Barbara Bubula.

W przyszłym roku na telewizje publiczną zapłacimy jednak więcej. Za użytkowanie nadajnika radiowego abonenci zapłacą miesięcznie o 25 gr więcej, a o 65 gr więcej za użytkowanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego.

Na środę zaplanowano posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, w którym mają uczestniczyć minister kultury i prezes TVP.

– Będziemy żądać odpowiedzi na to, jak w przyszłości ma wyglądać system finansowania telewizji, bo to są tylko zmiany kosmetyczne, które spowodują, że ci którzy już teraz z ogromnym trudem utrzymują telewizję – a jest to ogromna mniejszość Polaków, którzy poczuwają się do płacenia abonamentu i mają zarejestrowane odbiorniki. To oni będą płacić jeszcze więcej. Nie został jednak rozwiązany problem polegający na tym, że nie ma powszechnego poboru abonamentu, a wtedy on mógłby wynosić zaledwie 8 zł – dodaje poseł Barbara Bubula.

Wypowiedź poseł Barbary Bubuli:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl