70. rocznica rzezi wołyńskiej

W tym roku przypada 70 rocznica bestialskiej zbrodni na Wołyniu. W 1943 roku sześćdziesiąt tysięcy Polaków zginęło tam z rąk nacjonalistów ukraińskich.

Mordy na Wołyniu zaliczają się do najbardziej bestialskich zbrodni naszej historii. Joanna Wieliczka-Szarkowa autorka książek Czarna księga Kresów i Wołyń we krwi tak mówi o tych wydarzeniach:

Zadawanie śmierci łączyło się, jeśli tylko pozwalały na to warunki, z  barbarzyńskimi torturami. Aż się nie chce wierzyć, że powszechnie stosowano tak nieludzkie metody jak: rąbanie siekierami, kłucie nożami i widłami, wyrywanie części ciała, wydłubywanie oczu, obcinanie języków, rozpruwanie brzuchów, przerzynanie piłami, rozrywanie i wleczenie końmi, wieszanie na drucie kolczastym, zakopywanie żywcem w ziemi i ścinanie kosą głowy, wbijanie na pal lub na sztachety w płocie, topienie w rzece czy rzucanie niemowląt na widły.

Masowe zabójstwa rozpoczęły się w lutym 1943 roku. Celem ukraińskich nacjonalistów było jak najszybsze wymordowanie wszystkich Polaków zamieszkujących tamte tereny. 11 lipca doszło do kulminacji działań UPA. Wtedy to ukraińskie oddziały dokonały skoordynowanego ataku na ok. 100 polskich miejscowości pod hasłem: śmierć Lachom.

Obecnie w Sejmie znajduje się sześć projektów uchwał, które dotyczą zbrodni na Wołyniu. Większość z nich dotyczy ustanowienia 11 lipca dniem Pamięci i Męczeństwa Kresowian. Projekty PSL, PiS i SP mówią o ludobójstwie dokonanym przez Ukraińską Armię Powstańczą. Uchwały posłów Platformy Obywatelskiej, piszą o „70. rocznicy tragedii ludności polskiej na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej”.

Strona ukraińska uważa zbrodnię za konsekwencję wojny Armii Krajowej z UPA. Ocenia swoje straty na nawet 20 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk nacjonalistów ukraińskich za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

W każdą drugą niedzielę lipca zgodnie z decyzją biskupa Trofimiaka i z przyzwolenia Świętej Stolicy Apostolskiej  we wszystkich kościołach diecezji łuckiej odprawiane są Msze Święte według rytuału Dnia Zadusznego jako zadośćuczynienie za niedokończone msze wołyńskie z 11 lipca 1943 roku.

RIRM/ Polonia Christiana

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl