Szczecin: ruszyły badania szczątków ofiar zbrodni wołyńskiej

W Szczecinie rozpoczęły się badania czternastu ludzkich szkieletów odnalezionych w Jaworniku Ruskim koło Przemyśla. To prawdopodobnie ofiary ukraińskich nacjonalistów z lat 40’ ubiegłego wieku.

Ludobójstwo dokonane przez Ukraińców na Polakach to zbrodnia, która kosztowała życie około 200 tys. osób. Mordów na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na innych terenach dokonywano ze szczególnym okrucieństwem. Punktem kulminacyjnym była tzw. krwawa niedziela z 11. lipca 1943 r. – mówi dr Leon Popek z Instytutu Pamięci Narodowej.

– Był to atak skoordynowany i zorganizowany jednocześnie na 99 miejscowości w powiatach: Chorchowskim, Włodzimierskim częściowo Kowelskim i nawet Łódzkim, w tym na 6 kościołów, w których odprawiały się nabożeństwa – wskazuje dr Popek.

W ostatnim czasie ukraiński deputowany Ołeh Musij podjął haniebną inicjatywę, uderzającą w prawdę historyczną. Przygotował projekt rezolucji upamiętniający, jak to określono, ofiary ludobójstwa dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951. To kłamliwa narracja banderowska – mówi prof. Włodzimierz Osadczy.

– Zaraz po dokonaniu zbrodni ludobójstwa frakcja OUN przyjęła i zaczęła upowszechniać swoją wersję wydarzeń. To kłamliwa teza o wojnie polsko-ukraińskiej stała się przez jakiś czas obowiązującą wykładnią dziejów w środowisku nacjonalistycznych – podkreśla prof. Osadczy.

Kłamliwą narrację przyjął teraz ukraiński Instytut Pamięci Narodowej. Dziś strona polska stara się należycie upamiętnić ofiary ludobójstwa. Kolejnym krokiem w poznaniu pełnej prawdy o skali zbrodni dokonanej na Polakach przez Ukraińców są badania prowadzone przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie.

„Rozpoczęliśmy podstawowe badania antropologiczne oraz sądowe szczątków odnalezionych podczas prowadzonego śledztwa przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Musimy sprawdzić ich płeć, oszacować wiek, dowiedzieć się, jakie mają obrażenia. Następnie rozpoczną się badania genetyczne” – czytamy w komunikacie dr. Andrzeja Ossowskiego opublikowanym przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie.

Prawdopodobne ofiary ludobójstwa odnaleziono w Jaworniku Ruskim koło Przemyśla. Naukowcy apelują do rodzin i krewnych ofiar o oddawanie materiału porównawczego.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl