Opublikowane zostaną ustawy o SN i KRS

Najpóźniej do jutra w Dzienniku Ustaw opublikowane zostaną ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Przygotowane przez Kancelarię Prezydenta regulacje zakładają m.in. zmianę procedury wyboru członków KRS oraz wprowadzają możliwość składania skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów.

Nowelizacja ustawy o KRS wchodzi w życie pod 14 dniach od ogłoszenia, co oznacza, że jeszcze w styczniu rozpocznie się procedura dotycząca wyboru nowej rady przez Sejm.

Reforma wymiaru sprawiedliwości to jedno z najważniejszych przedsięwzięć rządu Zjednoczonej Prawicy – mówił poseł Bartłomiej Wróblewski z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Projekt ten realizowany jest w związku z tym, że takie jest oczekiwanie polskiego społeczeństwa. Zmiany dotyczące funkcjonowania KRS i SN są ważnym elementem reformy wymiaru sprawiedliwości. One prowadzą do tego, aby była silniejsza legitymacja demokratyczna procesu wybierania i awansowania sędziów. One prowadzą także do tworzenia mechanizmów bardziej sprawiedliwego egzekwowania odpowiedzialności wobec sędziów oraz innych przedstawicieli zawodów prawniczychzaznaczył Bartłomiej Wróblewski.

Szeroko zakrojona reforma wymiaru sprawiedliwości wprowadzana przez rząd Zjednoczonej Prawicy zakłada również zmiany w prawie o ustroju sądów powszechnych.

Efektem tych zmian jest m.in. uruchomiony dziś w sądach pierwszej instancji i jednoosobowych składach w całym kraju system losowego przydzielania spraw sędziom.

Specjalna aplikacja będzie raz na dobę losowała przydziały dla osób orzekających, co ma służyć ich większej bezstronności.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl