ONZ: blisko 25 tysięcy ludzi uciekło przed dżihadystami z Ramadi

Blisko 25 tysięcy ludzi uciekło z Ramadi na zachodzie Iraku przed wkraczającymi do miasta bojownikami Państwa Islamskiego (IS) – poinformowało w poniedziałek wieczorem biuro ONZ w Bagdadzie, koordynujące działania związane z pomocą humanitarną.

Większość uciekinierów zmierza do irackiej stolicy. Organizacja Narodów Zjednoczonych zajmuje się organizacją pomocy dla tych ludzi.

W ostatni weekend dżihadyści z IS przejęli całkowitą kontrolę nad Ramadi – miastem położonym ok. 110 km na zachód od Bagdadu.

Opanowanie Ramadi przez Państwo Islamskie jest najpoważniejszą od ubiegłego lata porażką militarną rządu w Bagdadzie.

Ramadi jest stolicą graniczącej z Jordanią i Syrią prowincji Anbar, gdzie dominuje ludność sunnicka. Iracki premier Hajder al-Abadi zadecydował o użyciu milicji szyickich do działań na rzecz odzyskania tego terytorium, przed czym wcześniej się wzbraniał w obawie przed wywołaniem konfliktu międzywyznaniowego.

Eric Schultz – rzecznik Białego Domu – powiedział w poniedziałek, że zajęcie Ramadi przez Państwo Islamskie to „porażka”, ale że Stany Zjednoczone i koalicja pod ich wodzą pomogą siłom irackim odbić to miasto.

Wsparcie USA polega na atakowaniu z powietrza pozycji Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii, a także na doradztwie.

PAP/RIRM

drukuj