fot. PAP/EPA

Irak: Kurdowie proponują kompromis w konflikcie z Bagdadem

Kurdyjski Rząd Regionalny (KRG) zaoferował „zamrożenie” wyników referendum niepodległościowego, by doprowadzić do zakończenia konfliktu z Bagdadem. KRG zapowiedział także natychmiastowe wstrzymanie ognia i zakończenie wszystkich operacji wojskowych.

W opublikowanym w nocy z wtorku na środę oświadczeniu Kurdyjski Rząd Regionalny wezwał do „otwarcia dialogu między Irbilem a Bagdadem w oparciu o konstytucję Iraku”.

„Kurdyjski rząd chce zapobiec dalszym walkom i rozlewowi krwi” – głosi oświadczenie KRG.

Wcześniej we wtorek parlament irackiego Kurdystanu przegłosował przełożenie o osiem miesięcy zaplanowanych początkowo na 1 listopada regionalnych wyborów parlamentarnych oraz prezydenckich.

Konflikt między Bagdadem a Irbilem nasilił się po referendum z 25 września w Regionie Kurdystanu i na obszarach spornych. Większość uczestników referendum opowiedziała się za niepodległością Kurdystanu.

Starcia między siłami kurdyjskimi a armią iracką wybuchły na początku ubiegłego tygodnia. Następnie siły irackie, w tym szyickie milicje znane jako Oddziały Mobilizacji Ludowej (PMF), zajęły Kirkuk oraz inne tzw. terytoria sporne, czyli tereny niebędące częścią Regionu Kurdystanu, a zajęte przez Peszmergę po czerwcu 2014 r. i w dużej mierze zamieszkane przez ludność kurdyjską.

PAP/RIRM

drukuj