fot. twitter.com/EpiskopatNews

Ks. abp S. Gądecki: Jednym z celów pielgrzymki papieża Franciszka do Iraku jest zachęcenie chrześcijan do pozostania w tym kraju

Jednym z celów pielgrzymki Ojca Świętego Franciszka będzie okazanie wsparcia chrześcijanom, zachęcenie ich do pozostania oraz powrotu na te ziemie ludzi, którzy z nich uciekli – w ten sposób przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, mówi o przesłaniu rozpoczynającej się w piątek papieskiej wizyty w Iraku. 

Innym ważnym celem – jak wyjaśnił ks. abp Stanisław Gądecki – będzie wskazanie przez Ojca Świętego, że istnieje możliwość koegzystencji różnych religii na tym samym terenie.

Przewodniczący Episkopatu Polski zwrócił uwagę na wiele wymiarów tej wizyty apostolskiej.   

– Jest chęć zatrzymania chrześcijan w Iraku oraz zachęta do powrotu. Jest też pochwała dla współistnienia różnych religii, wyznań, poglądów w tym samym miejscu. W końcu jest też cel polityczny, dlatego że Irak od uderzenia na sąsiednie państwa chciałby polepszyć swój obraz w oczach świata i pokazać, że jest tam możliwe istnienie różnorodności – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

Papież Franciszek już w piątek rozpocznie czterodniową podróż apostolską do Iraku. Towarzyszy jej przesłanie: „Wszyscy braćmi jesteście”.

W trakcie wizyty Ojciec Święty spotka się władzami tego kraju, tamtejszą wspólnotą chrześcijańską, a także z duchowym przywódcą irackich szyitów. Papież odwiedzi kilka miast, m.in. Bagdad, An-Nadżaf oraz Mosul.

Transmisję pielgrzymki przeprowadzą Radio Maryja i Telewizja Trwam.

RIRM

drukuj