fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Ogromny problem ubóstwa w Polsce

Blisko 3 mln Polaków w ubiegłym roku żyło w skrajnym ubóstwie, a ich wydatki nie przekraczały minimum egzystencji – podał w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Urząd badał sytuację gospodarstw domowych na podstawie ich budżetów.

Ubóstwo skrajne oznacza wydatki poniżej 540 zł miesięcznie dla osoby samotnie gospodarującej lub 1 458 zł dla gospodarstwa czteroosobowego.

Według GUS-u grupę najbardziej zagrożoną takim ubóstwem stanowiły rodziny wielodzietne. Poniżej minimum egzystencji żyło ok. 11 proc. osób w rodzinach z 3 dzieci oraz ok. 27 proc. osób w gospodarstwach małżeństw z 4 lub większą liczbą dzieci na utrzymaniu. Zasięg ubóstwa skrajnego wśród dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia wyniósł ok. 10 proc.

Jak podkreśla poseł Stanisław Szwed z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, taka sytuacja wymaga zdecydowanych działań ze strony państwa.

– W Polsce problem ubóstwa nie zmniejsza się, a wręcz powiększa. Dotyczy to rodzin wielodzietnych, ale też takich, gdzie dzieci jest mniej. Jest to problem również osób samotnych, ale występuje także w gospodarstwach emeryckich. Pokazuje to, że potrzeba – niestety – wielkiej zmiany w naszym kraju. Z jednej strony należy poprawić sytuację tych osób, ale również skutecznie walczyć z ubóstwem. Można to zrobić między innymi przez zwiększenie kwoty wolnej od podatków. To jest jedna z propozycji, które powinny wejść w życie, aby poprawić sytuację rodzin ubogich – zaznacza poseł.

Analitycy GUS-u podkreślają, że zagrożenie ubóstwem zwiększa: bezrobocie, niskie wykształcenie, miejsce zamieszkania na wsi, wreszcie obecność w gospodarstwie domowym osoby niepełnosprawnej.

RIRM

drukuj