fot. sxc.hu

Coraz więcej polskich dzieci rodzi się w skrajnej biedzie

W Polsce coraz więcej dzieci rodzi się w skrajnej biedzie – alarmuje jeden z dzienników. Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej blisko 36 proc. dzieci rodzi się w nędzy lub w biedzie. Te statystyki dotyczą rodzin, gdzie dochód netto na osobę nie przekracza 539 zł.

Resort wyliczył, że na 372 tys. dzieci urodzonych w ubiegłym roku ponad 133 tys. otrzymało specjalny dodatek po urodzeniu w wysokości 1 tys. zł. Dodatek ten przysługuje rodzinom o bardzo niskim dochodzie.

Poseł Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, podkreśla, że dane te odzwierciedlają politykę rządu względem polskich rodzin.  Nie ma realnej pomocy ze strony państwa, dlatego wiele rodzin żyje w ubóstwie. Wzrasta bezrobocie wśród młodych, a także emigracja zarobkowa.

Kryterium przy zasiłku rodzinnym wynosiło przez wiele lat 509 zł, dziś to 539 zł. Ponad 3 mln dzieci straciło prawo do zasiłku rodzinnego z tytułu niskiego kryterium dochodowego. Jeżeli mówimy o kryterium związanym z pomocą społeczną, to przez wiele lat wynosiło ono 304 zł, dziś wynosi 450 zł. Są to kwoty, za które naprawdę jest bardzo ciężko przeżyć. Problemem jest to, że mimo deklaracji, że rząd chce pomagać rodzinom, sytuacja jest odwrotna. Nie robi się nic, choćby w sprawach związanych z podatkami, ale również w tych związanych z pomocą rodzinom, którym ta pomoc jest potrzebna – wskazał poseł Stanisław Szwed.

Resort opublikował też inne dane, które potwierdzają biedę wielu rodzin wychowujących dzieci. Ze świadczeń rodzinnych korzysta ponad 1 mln rodzin, aż 69 proc. z nich ma dochód netto na osobę w wysokości nie większej niż 400 zł miesięcznie.

RIRM

drukuj