Ogłoszono wyniki konkursów „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”

W ramach projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, rozstrzygnięte zostały: Ogólnopolski Szkolny Konkurs Literacki i Międzynarodowy Konkurs na Plakat. Projekt honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Jury konkursów „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” (literackiego, historycznego oraz na plakat) zebrało się 8 października w Wiązownie. Tam, po pracy w komisjach oraz wspólnej konferencji, wyłoniły laureatów, którzy swoje nagrody odbiorą 19 listopada. Ich wręczenie odbędzie się w Warszawie, podczas uroczystej gali projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”.

W konkursie na plakat główną nagrodę rzeczową, a także pieniężną – w wysokości 10 tys. zł, zdobył Zbigniew Babiński z Elbląga. Na drugim miejscu, z nagrodami rzeczowymi i 3 tys. zł, znaleźli się ex aequo Wojciech Sobolewski z Warszawy i Jarosław Polkowski z Biskupca. Trzecie miejsce, również ex aequo, zajęli Grzegorz Myćka z Zielonej Góry i Lex Drewiński z niemieckiego Falkensee. Otrzymają oni po 2 tys. zł oraz nagrody rzeczowe. Nagrody rzeczowe funduje Ministerstwo Obrony Narodowej, zaś nagrody pieniężne Fundacja PZU.

W konkursie literackim „zwycięzcami zostali ex aequo Patrycja Kowalczyk z Gimnazjum nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Koluszkach i Michał Janica z Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie, którzy wywalczyli dla swoich szkół tablice interaktywne. Przyznanie drugich miejsc także nie było proste i również ex aequo znaleźli się na nich: Radosław Witkowski z Gimnazjum nr 1 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie oraz Jakub Dorosz z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Pawła II w Gliniance. Podobnie trzecie miejsce przypadło ex aequo: Adamowi Bochowi z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Ptaszkowie oraz Patrycji Sadkowskiej z Publicznego Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Mrokowie” – podano na stronie internetowej organizatorów.

Nagrody w obu konkursach ufundowały m.in. ministerstwa: obrony narodowej i edukacji narodowej. Laureaci I miejsc mogą liczyć na nagrody także od Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zainteresowanie konkursami było bardzo duże, a poziom prac naprawdę wysoki – powiedziała w rozmowie z Redakcją Informatyczną Radia Maryja Małgorzata Kupiszewska, koordynator projektu.

– Ten poziom świadczył o wielkim zaangażowaniu uczniów, o ich zmyśle artystycznym, twórczym, dojrzałości w przemyśleniach. Dzieci są szczere, autentyczne, nie zmyślają. <<Poziom obydwu konkursów bardzo wysoki>> – powiedzieli to jurorzy literaccy i to samo powtórzyli jurorzy konkursu na plakat. Najlepszym tego dowodem jest 41 prac wybranych do katalogu – podkreśliła pełnomocnik organizującej projekt krakowskiej Fundacji GDZIE.

Naszym zadaniem – osób zaangażowanych w tym projekcie – jest pokazanie Rotmistrza tym, którzy go nie znają – wyjaśniała cele projektu Małgorzata Kupiszewska.

– Sprawienie, by pokochali i propagowali jego osobę wśród najbliższych. Dzieci, które grały w Turnieju piłki nożnej (rocznik 2009), dzisiaj przyszły do szkoły w koszulkach z napisem: „Chwała Rotmistrzowi”. Nauczycielka opowiadała rodzicom po lekcjach, jak inne dzieci im zazdrościły – dodała Małgorzata Kupiszewska.

W związku z projektem „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” i wpisującymi się w niego wydarzeniami oraz konkursami, Fundacja GDZIE przygotowuje kilka publikacji, m.in. pokonkursowy katalog, w którym zostanie opublikowanych łącznie 41 zwycięskich i wyróżnionych plakatów.

Nadal trwa ostatni z proponowanych przez fundację konkursów. Swoje prace na konkurs historyczny – na poziomie akademickim – studenci uczelni wyższych mogą przesyłać do 31 października 2016 roku. [czytaj więcej]

http://www.rtmpilecki.com.pl/konkursy/konkurs-ogolnopolski-akademicki-historyczyny.html

Projekt „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Fundacji PZU i Fundacji PKO.

RIRM

drukuj