fot. PAP

Oficjalne wyniki wyborów najwcześniej dziś po południu

PKW zatwierdziła do piątkowego wieczoru protokoły z wyborów do sejmików w pięciu województwach; ogłoszenie oficjalnych wyników zależy od zatwierdzenia pozostałych 11 protokołów. Wiadomo już, że wyniki wyborów do sejmiku dolnośląskiego komisja wojewódzka poda najwcześniej w sobotę po południu.

PKW zatwierdziła protokoły z wyborów do sejmików w pięciu województwach: wielkopolskim, podlaskim, podkarpackim, lubuskim i opolskim – poinformowało w piątek wieczorem wyborcze biuro prasowe. Nie podano jednak wyników głosowania w tych województwach.

Ponadto komisje wojewódzkie zatwierdziły jeszcze protokoły w wyborach w woj. kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, i zachodniopomoroskim. Te protokoły nie zostały jeszcze zatwierdzone przez PKW.

Głosów nie policzyły jeszcze komisje wojewódzkie na Dolnym Śląsku i Mazowszu i Śląsku. Wojewódzka komisja w Katowicach zamierza skończyć liczenie głosów jeszcze w piątek wieczorem. Nie wiadomo jak długo potrwa liczenie głosów w wojewódzkiej Komisji Wyborczej na Mazowszu.

Z informacji PAP wynika, że oficjalnych wyników do sejmiku województwa dolnośląskiego można się spodziewać najwcześniej w sobotę po południu. W ostatnim protokole Miejskiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu stwierdzono błędy i odesłano go do sprawdzenia.

„Miejska komisja dopiero odebrała protokół i zajmie się przeliczaniem głosów od soboty rano. Oficjalnych wyników do sejmiku można się spodziewać najwcześniej w sobotę po południu” – powiedział PAP przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu sędzia Marek Poteralski.

Wiadomo, że PO wygrywa w 6 sejmikach, PiS w 5; PSL w 2.

PO wygrało wybory do sejmiku województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

PiS zdobyło najwięcej mandatów w wyborach do sejmiku województwa podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego, małopolskiego i łódzkiego.

PSL zwyciężyło w sejmiku województwa: świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

PO ma 12 mandatów w sejmiku woj. zachodniopomorskiego; partia uzyskała 31,96 proc. głosów. PSL zdobyło 7 mandatów (20,57 proc. poparcia). 6 mandatów przypadło PiS (19,29 proc); SLD zyskało 11,82 proc. poparcia i 4 mandaty. Jeden mandat zdobył Komitet Bezpartyjni z 9,84 proc. poparcia – wynika z informacji Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Szczecinie.

PO ma najwięcej, 17 mandatów w 33-osobowym sejmiku województwa pomorskiego; Platforma uzyskała 40,74 proc. głosów. PiS poparło 23,04 proc. głosujących, partia zdobyła 9 mandatów. PSL zdobyło 7 mandatów, uzyskując 17,43 proc. poparcia – podała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Gdańsku.

9 mandatów dla PO, 8 dla PSL, 7 dla Mniejszości Niemieckiej, 5 dla PiS i jeden dla SLD – taki będzie podział sił w opolskim sejmiku – wynika z informacji opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

PO z wynikiem 25,37 proc. i 10 mandatami wygrała wybory do sejmiku woj. lubuskiego. PSL 22,90 proc. głosów dało 8 mandatów. PiS uzyskało 16,91 proc. ważnych głosów i 5 mandatów. Tyle samo radnych będzie miał SLD z poparciem na poziomie 14,85 proc. Lepsze Lubuskie dostało 11,94 proc. i będzie miało 2 radnych – poinformował PAP przew. Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Zielonej Górze Bogusław Łój.

PO zdobyła 14 mandatów w 33-osobowym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego – podała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Toruniu. Pozostałe mandaty zdobyły: PSL – 10, PiS – 7 i SLD – 2. Na PO głosowało 32,67 proc. wyborców, na PSL – 24,33 proc., na PiS – 21,15 proc., na SLD – 12,25 proc.

PO zdobyła 13 mandatów w 39-osobowym sejmiku woj. wielkopolskiego. PSL wprowadziło 12 radnych, PiS ośmiu, SLD Lewica Razem cztery, dwa mandaty przypadły KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska – podała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu. Platforma zdobyła najwięcej mandatów, ale to PSL zwyciężyło pod względem liczby oddanych głosów. Na PSL w Wielkopolsce zagłosowało 254 256 osób, a na PO 253 520.

9 mandatów dla PO, 8 dla PSL, 7 dla Mniejszości Niemieckiej, 5 dla PiS i jeden dla SLD – taki będzie podział sił w opolskim sejmiku po niedzielnych wyborach samorządowych – wynika z oficjalnych już informacji opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

PiS zwyciężyło na Podkarpaciu zdobywając 19 mandatów (43,69 proc. głosów) w 33-osobowym sejmiku; PSL będzie miało 9 mandatów (24,36 proc.), a PO 5 (15,36 proc.) – wskazują dane Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie. Wynik PiS w tym sejmiku oznacza, że będzie mogło ono samodzielnie sprawować władzę w samorządzie województwa.

Także na Podlasiu w wyborach do sejmiku zwyciężyło PiS, które zdobyło 12 mandatów (33,67 proc. głosów), PSL – 9 (27,55), PO – 8 (22,46 proc.) , SLD Lewica Razem – jeden (6,8 proc.) – wynika z danych Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Białymstoku.

PiS ma najwięcej, 13 mandatów w sejmiku województwa lubelskiego; uzyskał 31,88 proc. głosów. PSL poparło 32,43 proc. głosujących, ale przypadło mu 12 mandatów. PO zdobyło 7 mandatów, uzyskując 19,17 proc. poparcia, natomiast SLD – 1 mandat, 6,94 proc. głosów – podała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Lublinie.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do sejmiku województwa małopolskiego, zdobywając 17 mandatów, PO będzie mieć 14 mandatów, a PSL osiem. To oficjalne wyniki podane w czwartek wieczorem przez Wojewódzką Komisję Wyborczą. PiS zdobyło 36,71 proc. głosów, PO – 28,26 proc., a PSL – 20,04 proc.

PiS wygrało wybory do sejmiku woj. łódzkiego, wprowadzając tam 12 radnych. Po 10 radnych będą miały PO i PSL, a jednego SLD – to oficjalne wyniki uzyskane w piątek w WKW. Mimo zwycięstwa PiS, województwem rządzić będzie zapewne dotychczasowa koalicja PO i PSL. W związku ze spadkiem liczby mieszkańców Łódzkiego poniżej 2,5 mln osób w tegorocznych wyborach do zdobycia było 33, a nie – jak dotąd – 36 mandatów radnych wojewódzkich: najwięcej w Łodzi – dziewięć mandatów.

PSL wygrało wybory do sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego, zdobywając 14 mandatów. PO będzie miała 9 mandatów, PiS – 6, a SLD jeden mandat. Takie oficjalne wyniki ogłosiła w piątek nad ranem Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie. Na PSL oddano 37,09 proc. ważnych głosów, na PO – 26,88 proc., na PiS – 18,84 proc., a na SLD – 8,49 proc. głosów – wyniki wyborów podała Wojewódzka Komisja Wyborcza.

PSL w sejmiku woj. świętokrzyskiego będzie miało 17 z 30 mandatów – wynika z oficjalnych danych Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach. Wynik uzyskany przez PSL oznacza, że partia w regionie będzie mogła rządzić samodzielnie. Drugi wynik osiągnęło PiS – osiem mandatów, trzeci PO – trzy mandaty, czwarty komitet SLD-Lewica Razem – dwa mandaty.

PAP

drukuj