fot. Monika Bilska

Odbyła się nieformalna wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE

Z inicjatywy polskiej dyplomacji odbyła się wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych ws. sytuacji na Białorusi. Szefowie resortów dyskutowali o tym, jak Unia Europejska powinna zareagować na wydarzenia w tym kraju.

Obrady zrelacjonował podczas konferencji szef MSZ Jacek Czaputowicz. Przedstawił on ministrom m.in. pakiet działań, które w polskim parlamencie zaprezentował premier Mateusz Morawiecki.

To może być dobry przykład do naśladowania dla innych państw UE – podkreślił minister Jacek Czaputowicz.

– Unia powinna zwiększyć liczbę stypendiów dla studentów i naukowców z Białorusi, zwłaszcza tych, którzy zostaną pozbawieni pracy albo będą zwolnieni z uczelni. Istotne jest wspieranie społeczeństwa obywatelskiego oraz niezależnego dziennikarstwa. Istotny wkład w ten aspekt działań ma Polska, gdzie u nas znajduje się siedziba telewizji nadającej w języku białoruskim, telewizji Biełsat. Wspieramy działania europejskiej fundacji European Foundation for Democracy. Polska przeznaczyła milion euro w ostatnim czasie dodatkowo na programy związane z Białorusią. Chodzi o to, żeby też pieniądze, środki unijne były skierowane na wsparcie społeczeństwa obywatelskiego – powiedział Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych.

Na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych większość ministrów skłaniała się do wprowadzenia indywidualnych sankcji wobec tych, którzy na Białorusi dopuszczali się fałszowania wyborów albo nieuzasadnionego użycia siły. Polska popiera te działania.

Dziś CKW Białorusi ogłosiła całościowe wyniki wyborów, według nich Alaksandr Łukaszenka zdobył ponad 80 proc. głosów, a Swiatłana Cichanouska 10 proc.

Od niedzieli na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów. Zatrzymano już, w tym w wielu przypadkach brutalnie pobito, blisko 7 tys. osób. Władze zaczynają jednak uwalniać zatrzymanych. Czwarty z uwięzionych w Mińsku podczas protestów obywateli Polski jest już na wolności – podały źródła dyplomatyczne. Pozostała trójka wyszła z aresztów w czwartek.

RIRM

drukuj