fot. fot. flickr.com

Od lipca bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

W lipcu kobiety w ciąży będą miały dostęp do bezpłatnych leków. Jeszcze w tym roku mają również ruszyć prace nad poprawieniem koordynowanej opieki nad wcześniakami. Poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

 

Polska neonatologia jest na światowym poziomie. I to cieszy. Nie brakuje jednak problemów – mówi wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

– Głównie rozdrobnienia i rozproszenia tych świadczeń, zbyt wielu podmiotów i jakość udzielanych świadczeń pod kątem personelu. Mało jest wykwalifikowanego personelu w poszczególnych ośrodkach trzeciego poziomu referencyjnego – podkreśla wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski

Czyli ośrodkach, gdzie trafiają kobiety w wysoko zagrożonej ciąży. Przyczyną braków kadrowych jest stosunkowo niska liczba neonatologów. Dużą rolę odgrywa także wynagrodzenie, jaki otrzymuje personel lekarski i pielęgniarski.

– Trudno jest zadekretować, jakie wynagrodzenia dla neonatologów powinny być, ale dyrektorzy powinni dbać o ten personel – wskazuje Maciej Miłkowski.

W Polsce przed terminem co roku rodzi się około dwudziestu pięciu tysięcy wcześniaków, dlatego resort zdrowia planuje otoczyć je szczególna opieką.

– Żeby opieka w tym okresie – głównie pierwszego roku życia – była tak skorygowana, żeby rodzic mógł podczas jednego wyjazdu umówić się ze wszystkimi lekarzami, których to dziecko potrzebuje, ponieważ dziecko wcześniacze potrzebuje wielu konsultacji – dodaje wiceminister zdrowia.

W panach Ministerstwa Zdrowia jest także wprowadzenie ustawy dla kobiet w ciąży.

– Mamy już plany, jakie leki powinny być bezpłatne, żeby kobiety w ciąży, które używają tych leków, nie musiały za nie płacić – wskazał Maciej Miłkowski.

Dokładny wykaz tych leków znajdzie się w obwieszczeniu refundacyjnym ministra zdrowia. Ustawą w najbliższym czasie zajmie się Sejm. Niewykluczone, że w życie wejdzie w lipcu tego roku.

TV Trwam News

drukuj