fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] A. Bujara: Na luce w ustawie o zakazie handlu w niedzielę tracą polscy mikroprzedsiębiorcy

W mikroprzedsiębiorstwach za ladą stoją sami właściciele. W sklepach udających placówki pocztowe stoją pracownicy. Jest to więc nierówne traktowanie. Polscy przedsiębiorcy chcieli, by ta ustawa im pomogła, ale nie może być tak, że rozrasta się sieć sklepów, w których pracują w niedziele pracownicy – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

„Solidarność” po raz kolejny zwraca się do rządu w sprawie uszczelnienia ustawy o zakazu handlu w niedzielę. Wynika to z obchodzenia prawa przez niektóre placówki handlowe. Wcześniejsze apele pozostały bez odpowiedzi.

– Pod koniec prac sejmowych przez inicjatywy poselskie wkradły się do naszej ustawy poprawki. Wpisano na przykład, że placówki handlowe mogą prowadzić handel w niedzielę. Takie placówki są placówkami usługowymi, więc nie powinny znajdować się w tej ustawie jako wyjątki. W tej chwili sklepy takie jak Żabka podpisały umowy z operatorami pocztowymi – wydają i przyjmują paczki, udając placówki pocztowe. Od początku prosiliśmy rząd, aby tę kwestię uregulował – podkreślił Alfred Bujara.

Z luki w prawie korzysta coraz więcej punktów handlowych.

– Coraz więcej sieci zaczyna podpisywać umowy z operatorami pocztowymi i w ten sposób prawnie staje się placówką pocztową, bo prawo pocztowe jest tak skonstruowane, że placówka pocztowa wykonuje jedno z tych zadań, którymi zajmują się poczty. Takie placówki handlowe mogą być czynne, ale pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel, a nie pracownik – zaznaczył przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Na luce w prawie tracą mikroprzedsiębiorcy, którzy stosują właśnie takie rozwiązanie – sami w niedzielę decydują się na stanięcie za ladą swoich sklepów.

– W mikroprzedsiębiorstwach za ladą stoją sami właściciele. W sklepach udających placówki pocztowe stoją pracownicy. Jest to więc nierówne traktowanie. Polscy przedsiębiorcy chcieli, by ta ustawa im pomogła, ale nie może być tak, że rozrasta się sieć sklepów, w których pracują w niedziele pracownicy – powiedział Alfred Bujara.

Całą rozmowę z Alfredem Bujarą, przewodniczącym Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”, z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl