fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] A. Bujara: Po raz pierwszy nie było nadużywania pracowników handlu w Wigilię

Po raz pierwszy nie było nadużywania i nadwyrężania pracowników handlu w Wigilię. […] Pracownicy cieszą się już na nowy rok, kiedy to wolnych od handlu niedziel będzie jeszcze więcej zaznaczył w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Alfred Bujara.

Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” na fakt, że pracownicy w Wigilię już o godzinie 14.00 w większości sklepów mieli możliwość pójścia do domów.

Pierwszy raz nie było nadużywania i nadwyrężania ustawy ograniczającej handel. W poprzednich latachprzy okazji Wigilii i świąt bożonarodzeniowych nasze apele dotyczące handlu miały tylko taki umowny i symboliczny wymiar, gdzie tylko co niektórzy pracodawcy szanowali nasz głos, ale tym razem mamy do czynienia z ustawową gwarancją pracy 24 grudnia do godz. 14.00. Pracownicy cieszyli się z tego – podkreślił Alfred Bujara.

Jak zaznaczył, handel w Wigilię i związana z tym praca do godz. 14.00 została przyjęta z dużym zrozumieniem społecznym.

Zauważmy, że nie było żadnych niepokojących sygnałów dotyczących tego, że ktoś nie zdążył i nie zrobił na czas zakupów w Wigilię, także to się sprawdza. Dodatkowo, pracownicy cieszą się już na nowy rok, kiedy to wolnych od handlu niedziel będzie jeszcze więcej. To duży postęp – mówił przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

W 2019 roku będzie obowiązywała tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu. Alfred Bujara obawia się w związku tym nasilenia jeszcze większych ataków, także nakierunkowanych na samą ustawę ws. ograniczenia handlu w niedziele.

Wydawałoby się, że ustawa wchodząc w życie będzie przechodziła tryb postępujący, bo przecież od 2020 roku będziemy mieli wszystkie wolne niedziele od handlu z wyjątkiem siedmiu. Okazuje się jednak, że pracodawcy toporów nie zakopali. Mam tu na myśli pracodawców wielkich międzynarodowych korporacji, które rządziły tym rynkiem pracy, również w rozumieniu gospodarczym w sektorze handlu. Przecież w Polsce nie ma ustawy, która by tę kwestię regulowała. Dlatego próbują coś na ostatnią chwilę zdziałać w tej kwestii, mieszają, atakują. Nie wiem, co oni jeszcze wymyślą – dodał gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z udziałem Alfreda Bujary w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj