Od 14 września można składać wnioski ws. pomocy suszowej

Rolnicy poszkodowani przez susze będą mogli od 14 września składać wnioski o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, chodzi o tych gospodarzy, których straty w uprawach przekroczyły 70 proc.

Stawka pomocy wynosi 1 tys. zł na 1 ha powierzchni upraw, na których powstały szkody spowodowane wystąpieniem suszy lub powodzi. Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej ARiMR: http://www.arimr.gov.pl/.

Poseł PiS-u Jacek Bogucki z sejmowej komisji rolnictwa wskazuje na znaczenie tego typu wsparcia dla rolników.

– Nabór wniosków jest konieczny, aby rolnicy przetrwali kolejny rok, szczególnie że część tych strat powtarza się w tych samych gospodarstwach, na tych samych terenach. Kolejny trudny rok dla tych samych rolników mógłby zagrozić bytowi ekonomicznemu gospodarstw. Myślę, że również dla pozostałych rolników znajdą się pieniądze. Premier zapowiadał, że zostanie wprowadzona nowelizacja budżetu, jeśli będzie taka koniczność, a więc dodatkowe środki pojawią się też dla tych, którzy będą na pułapie strat pomiędzy 30-70 proc. – mówi Jacek Bogucki.

Ministerstwo Rolnictwa zwraca uwagę, że kwota pomocy dla rolników będzie pomniejszona o 50 proc. dla tych, którzy nie mają polisy ubezpieczenia co najmniej połowy powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk w gospodarstwie rolnym.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl