Zaliczki na dopłaty dla rolników nie są zagrożone

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniel Obajtek poinformował, że nie ma zagrożenia dla wypłacenia miliardów złotych, które zasilą polską wieś.

Wypłata zaliczek ma zwiększyć płynność finansową polskich gospodarstw rolnych. Na konto producentów żywności trafi ponad 2,5 miliarda złotych pochodzących z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Reszta środków trafi do rolników po 1 grudnia. Łącznie kwota tegorocznych dopłat wyniesie 14,5 mld złotych.

– Agencja dostosowała system informatyczno-księgowy do wypłacania zaliczek. Do końca listopada agencja, zgodnie z projektem rozporządzenia pana ministra, jest przygotowana do tego, żeby wypłacić zaliczki – poinformował Daniel Obajtek, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak dodał, wszystkie zadania związane z systemem płatności na 2016 rok są realizowane zgodnie z harmonogramem. Udało się także zamówić niezbędny system informatyczny, czego nie wykonały poprzednie władze Agencji.

– Był problem z zamówieniem systemu na kampanię 2016. Ten system nie był zamówiony. Zamówiliśmy go z półrocznym opóźnieniem, ale chcę wszystkich uspokoić, szczególnie rolników, chcę Państwu powiedzieć, że poprzez twarde negocjacje – moje, wiceprezesów, departament informatyki – udało się nam. System na kampanię 2016 nie jest zagrożony – dodaje Daniel Obajtek.

Z inicjatywy Agencji od 1 września we wszystkich Oddziałach Regionalnych i Biurach Powiatowych zaczęły działać punkty informacyjne, mające za zadanie pomóc rolnikom w korzystaniu z dopłat. Celem nowego kierownictwa jest także sprawne i oszczędne funkcjonowanie instytucji. Z puli etatów przydzielonych Agencji na podstawie ustawy budżetowej nieobsadzonych pozostaje 300 etatów.

– Mimo ograniczania 300 etatów Agencja funkcjonuje, działa, nie ma problemów z podpisywaniem umów, nie ma problemów z bieżącą działalnością. Można było zaoszczędzić 300 etatów. Ja się pytam Polskiego Stronnictwa Ludowego, dlaczego wcześniej tego nie zrobiono, dlaczego wcześniej pozwalano, by tak można było wydawać pieniądze przez Agencję – komentuje Daniel Obajtek.

W uzgodnieniach międzyresortowych jest obecnie ustawa, która ma stworzyć jedną rolniczą agencję płatniczą w kraju. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przejmie 70 procent zadań Agencji Rynku Rolnego.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl