fot. PAP/EPA

Lubelskie: Rolnicy blokują drogę

Kilkanaście ciągników w okolicach miejscowości Zalesie (Lubelskie) blokuje przejazd drogą krajową nr 2, prowadzącą do przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu – poinformowała policja. 

Blokada jest formą protestu, którego powodem są problemy hodowców ze sprzedażą wieprzowiny w związku z ograniczeniami wprowadzonymi po wykryciu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików.

Blokada, ustawiona w odległości ok. 20 km od przejścia granicznego, uniemożliwia przejazd samochodów ciężarowych, które stoją w korku. „Protestujący co 10 minut przepuszczają po kilka ciężarówek” – poinformował rzecznik prasowy komendy policji w Białej Podlaskiej Jarosław Janicki.

Samochody osobowe omijają blokadę objazdem przez lokalne drogi w miejscowości Zalesie.

Wcześniej przez około trzy godziny rolnicy protestowali w miejscowości Wólka Dobryńska – co jakiś czas wchodzili na przejście dla pieszych. Jak zapewnił Janicki, nie powodowało to większych utrudnień w ruchu.

To kolejny protest w kraju spowodowany trudnościami ze sprzedażą wieprzowiny przez hodowców ze strefy buforowej. Rolnicy kontynuują m.in. w czwartek blokadę dwóch dróg krajowych w woj. mazowieckim. „Dziewiętnastka” w Łosicach blokowana jest od wtorku, zaś krajowa „dwójka” w miejscowości Chromna w pow. siedleckim od środy po południu.

Po tym, jak w lutym wykryto w Polsce dwa przypadki ASF u dzików padłych w pobliżu granicy z Białorusią, cena skupu świń spadła o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent, bo klienci mniej chętnie sięgają po wieprzowinę. Ponadto mięso z terenu utworzonej wskutek tych przypadków strefy buforowej (kilka powiatów w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim) nie może być eksportowane. Izby rolnicze przekonują, że spadek cen powoduje, że chów świń stał się nieopłacalny i rolnicy mogą zrezygnować z dalszej produkcji trzody.

W czwartek minister rolnictwa Stanisław Kalemba podał się w do dymisji. Jej powodem był brak realizacji działań dotyczących zwalczania skutków wystąpienia z Polsce afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików.

Według rolników, którzy powołali w środę Polski Komitet Protestacyjny Rolników i Producentów Wieprzowiny, dymisja ministra rolnictwa nie rozwiązuje problemów producentów wieprzowiny. Oczekują spotkania z ministrem gospodarki lub premierem. Paweł Augustyn z Komitetu powiedział w czwartek, że po spotkaniu z przedstawicielami rządu zapadnie decyzja o ewentualnym proteście producentów w Warszawie w przyszłym tygodniu.

PAP/RIRM

drukuj