fot. pixabay.com

Ochrona polskich rzek przed zanieczyszczeniami

Wody Polskie prowadzą kontrole na polskich rzekach. Chodzi o powstrzymanie procederu nielegalnych zrzutów i zanieczyszczania polskich rzek.

Wody Polskie w październiku rozpoczęły kontrole kilkudziesięciu podmiotów które posiadały, a obecnie nie mają aktualnych pozwoleń wodno-prawnych na wyloty do rzek.

– Wody Polskie w ostatnim okresie wykryły wiele nielegalnych zrzutów ścieków do wody. Są to zarówno zrzuty przemysłowe, jak i zrzuty osób indywidualnych – poinformowała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa.

Jak dodała, w zakresie ochrony wód, Wody Polskie współpracowały z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkimi Inspektoratami.

– Ścisła współpraca pomiędzy dwoma instytucjami pozwoli zarówno na lepszy, codzienny monitoring wody, jak i na lepszą interwencję w sytuacjach kryzysowych, w sytuacjach naruszenia prawa, by z jednej strony zapobiegać, a z drugiej karać tych, którzy zanieczyszczają wody w Polsce – mówiła minister.

Celem kontroli jest nakłonienie właścicieli do legalizacji urządzeń, by była możliwość sprawdzenia, w jakiej ilości i jakie substancje dostają się do rzek.

– Przede wszystkim nie zależy nam na tym, żeby karać, szczególnie finansowo. Nam zależy na tym, żeby robić to w cywilizowany sposób, żeby zalegalizować te wszystkie zrzuty, rury, kanały, syfony, żebyśmy mieli nad tym kontrolę – podkreślał szef Wód Polskich Przemysław Daca.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podkreślał, że dzięki takim działaniom w zakresie ochrony rzek, podnoszona jest ich jakość. Wody Polskie zidentyfikowały dotychczas ponad 20 tys. wylotów do rzek.

– W zasadzie wszystkie kąpieliska, które starały się o wykorzystanie rzek jako obszarów rekreacyjnych, nie uzyskały w poprzednim roku akceptacji z prostego powodu, właśnie z powodu nielegalnych zrzutów ścieków.  20 tys. kontroli, które zostały przeprowadzone wskazały, że 7 tys. takich ujęć, takich zrzutów, takich rur – kolokwialnie to nazywając – działa bez pozwolenia – zwrócił uwagę wiceminister Marek Gróbarczyk.

Nielegalne zrzuty nieczystości najczęściej odbywają się pod osłoną nocy, a przypadki wypływu niezidentyfikowanych substancji do rzek i potoków zgłaszane są sporadycznie, dlatego podjęta współpraca resortu, Wód Polskich oraz Inspektoratu Ochrony Środowiska będzie dotyczyła także wspólnego inicjowania zmian prawnych, mających na celu zwiększenie skuteczności ochrony wód przed zanieczyszczeniami.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl