fot. pixabay.com

Nie słabnie zainteresowanie programem „Czyste Powietrze”

Program „Czyste Powietrze” cieszy się dużym zainteresowaniem. Przystępują do niego kolejne gminy, między innymi na Lubelszczyźnie.

Rządowy program „Czyste powietrze” działa od trzech lat. Jego celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych.

– Jest to program ogólnopolski skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, na który rząd przeznacza ponad 100 mld zł do 2029 roku – mówi rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Marek Wieczerzak.

Tylko w województwie lubelskim do końca 2020 roku mieszkańcy złożyli 12 tys. wniosków o dofinansowanie.

– Do tej pory w całym województwie wypłaciliśmy prawie 90 milionów złotych – informuje prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, prof. Grzegorz Grzywaczewski.

Zainteresowanie programem nie słabnie. Ostatnio przystąpiła do niego gmina Trzebieszów.

– Program przewiduje wsparcie w wielu aspektach działania. Oczywiście to jest powietrze, ale to jest również woda, a także inne środowiska w których przebywamy, mieszkamy, pracujemy, odpoczywamy – zaznacza wójt gminy Trzebieszów, Mirosław Szekalis.

Na wymianę tzw. kopciucha, termomodernizację domu i fotowoltaikę można dostać dotację nawet do 37 tysięcy złotych. Takie wsparcie skierowane jest do osób mniej zamożnych.

– Żeby dostać dotację z górnej półki, mieszkaniec najpierw musi udać się do swojej gminy i wziąć zaświadczenie o dochodach. Jeśli kwalifikuje się do podwyższonego poziomu, wówczas będzie mógł złożyć taki wniosek w wojewódzkim funduszu – wyjaśnia Marek Wieczerzak.

Wnioski można składać zarówno w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak i w gminach, które mają podpisane porozumienie na współpracę w ramach programu „Czyste Powietrze”.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl