„Obywatelskie Forum Bezpieczeństwa” w Warszawie

Przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji państwa, naukowcy i artyści będą w sobotę dyskutować, jak wspólnie przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa obywateli. Będzie to tematem odbywającego się w Warszawie „Obywatelskiego Forum Bezpieczeństwa”.

Jak podkreślają organizatorzy, sobotnie forum to pierwsze tego rodzaju, ogólnopolskie przedsięwzięcie mające na celu integrację i mobilizację środowisk do wspólnego działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego. Chodzi zwłaszcza o promocję dobrych praktyk i edukacji na rzecz bezpiecznych zachowań wśród dzieci i młodzieży.

„Będziemy otwarci na wszelkie inicjatywy w obszarze zapobiegania przestępczości, ponieważ celem MSW jest dbałość o bezpieczeństwo i porządek publiczny we współpracy z partnerami społecznymi” – zapowiedziała w piątek na konferencji prasowej naczelniczka wydziału profilaktyki MSW Elżbieta Rusiniak.

Zaznaczyła, że resort chce wspierać aktywność społeczną w obszarze bezpieczeństwa i porządku publicznego.

„Zależy nam na tym, aby cały czas uspołeczniać działania na rzecz bezpieczeństwa, żeby podmiotów, które będą realizowały działania na rzecz bezpieczeństwa było znacznie więcej niż tylko sama policja, która niestety często, kiedy coś się wydarzy, mam wrażenie, że jest pozostawiana sama sobie” – mówił rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Podkreślił, że funkcjonariusze często mają do czynienia ze skutkami braków, jeśli chodzi o wychowanie młodzieży. „Jutro chcielibyśmy rozmawiać o przyczynach, chociażby jak zaangażować inne podmioty, jakimi są organizacje pozarządowe, w działania na rzecz właściwego wychowania i budowania autorytetów” – powiedział rzecznik policji.

„Liczę na to, że osoby reprezentujące środowiska naukowe i organizacje pozarządowe wspólnie pomogą nam w wypracowaniu pewnych rekomendacji, które przełożą się na działania praktyczne” – dodał. W ramach forum zaplanowano otwarte dla publiczności debaty z udziałem ekspertów o sztuce zaangażowanej społecznie, granicach między wolnością a odpowiedzialnością oraz edukacji na temat współczesnych zagrożeń. Poprowadzą je Sokołowski oraz dziennikarki – Jolanta Erol z TVP i Magda Sakowska z Polsatu. Forum mają towarzyszyć m.in. piknik edukacyjny, prezentacje działalności organizacji pozarządowych, wystawy, pokaz sprzętu specjalistycznego.

„Obywatelskie Forum Bezpieczeństwa” organizuje Fundacja „Oswoić Stres”, a współfinansuje wojewoda mazowiecki w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”. Forum ma promować działalność organizacji pozarządowych oraz integrować i mobilizować różne środowiska do wspólnego działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa obywateli. Spotkanie odbędzie się w centrum konferencyjnym Legii Warszawa na Stadionie Wojska Polskiego.

PAP

drukuj