Funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa bez prawa do pełnienia służby zagranicznej?

Sejmowa podkomisja rozpatrzy dziś rządowy projekt zmian w ustawie o służbie zagranicznej. Projekt zakłada, że funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli pełnić służby w dyplomacji.

Chodzi o osoby zatrudnione w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. W połowie lipca podkomisja zdecydowała, że do projektu zostaną wprowadzone poprawki.

Poseł Barbara Bartuś podkreśla, że parlamentarzyści pracujący nad projektem chcą zapobiec załamaniu kadrowemu w polskiej dyplomacji.

Wśród członków podkomisji jest wiele dyskusji, ażeby ustawa rozwiązała problemy, które w tej chwili stoją przed nami. Chodzi również o to, ażeby nie zaszkodziła ona dyplomacji. To jest o tyle ważna ustawa, że niestety może być też pewne załamanie, jeżeli chodzi o prace polskiej dyplomacji, do czego nie możemy dopuścić. Z drugiej strony jest to jednak bardzo ważne, bo musimy oczyścić szeregi dyplomacji z osób, które były przygotowywane przez obce służby – powiedziała Barbara Bartuś.

Rządowy projekt ustawy obliguje także pracowników służby zagranicznej do złożenia oświadczeń dotyczących pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z tymi organami. Przewiduje on również wygaśnięcie – po 6 miesiącach od dnia wejścia w życie ustawy – stosunków pracy nawiązanych z członkami służby zagranicznej chyba, że przed upływem tego terminu zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

Stosunek pracy wygaśnie także, jeżeli członek służby zagranicznej nie przyjmie nowych warunków pracy lub płacy.

RIRM

drukuj