Służby specjalne: stan bezpieczeństwa w Polsce jest zadowalający

Służby specjalne zapewniają, że stan bezpieczeństwa w Polsce jest zadowalający – powiedział szef sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych Marek Opioła. Poinformował, że po zamachach w Brukseli nie było powodu do podwyższania stopnia zagrożenia terrorystycznego.

Wczoraj Komisja spotkała się z ministrami obrony narodowej i spraw wewnętrznych oraz szefami służb specjalnych i mundurowych podległych tym resortom. Tematem posiedzenia było bezpieczeństwo Polski w kontekście ostatnich zamachów w Brukseli oraz przygotowania do ŚDM i szczytu NATO z punktu zabezpieczenia antyterrorystycznego.

Poseł Marek Opioła podkreślił, że Komisja na bieżąco zapoznaje się i nadzoruje przygotowania do lipcowych wydarzeń w Polsce.

– Służby wewnętrzne przygotowywały się i przedstawiały tę informację, która dotyczy raportów, które spływają w chwili obecnej, o tym, że poziom zabezpieczenia i poziom aktywności z punktu widzenia terrorystycznego w państwie polskim jest na niskim poziomie. W związku z tym, wiedząc, że w najbliższych miesiącach w Polsce będzie się odbywało wiele uroczystości, zwracaliśmy uwagę ( i monitorujemy tę sytuację jako Komisja), żeby niczego nie lekceważyć i żeby była pełna informacja  w Sejmie na ten temat i żeby Służby Specjalne odczuły oddech na swoich plecach, że ktoś ich się pyta, ktoś nadzoruje, prosi o informacje w tym zakresie – powiedział poseł Marek Opioła.

Polityk zapowiedział, że Komisja przygotuje wizytacje w centach dowodzenia odnośnie ŚDM. Chce też pozyskać informacje, jak w kontekście szczytu NATO pod kątem bezpieczeństwa antyterrorystycznego są przygotowane m.in. resorty MON i MSWiA.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że trwają prace legislacyjnoredakcyjne nad projektem ustawy antyterrorystycznej, która mogłaby wejść w życie w maju.

RIRM

drukuj