USA podejmie działania na rzecz bezpieczeństwa Turcji

Prezydent USA Barack Obama potwierdził podczas spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tyyipem Erdoganem zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa Turcji – poinformował w czwartek późnym wieczorem Biały Dom. Obaj prezydenci rozmawiali też o walce z tzw. Państwem Islamskim.

Spotkanie nie było wcześniej planowane i odbyło się na marginesie waszyngtońskiego szczytu poświęconego bezpieczeństwu nuklearnemu.

„Prezydent przekazał prezydentowi Erdoganowi kondolencje w imieniu narodu amerykańskiego w związku z atakiem terrorystycznym w Diyarbakirze oraz potwierdził wsparcie Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa Turcji i naszej wspólnej walki z terroryzmem” – głosi komunikat Białego Domu.

Komunikat stwierdza też, że „obaj przywódcy przedyskutowali też jak wzmocnić wspólne wysiłki mające na celu osłabienie i zniszczenie Państwa Islamskiego”.

Obama nie planował początkowo spotkania z Erdoganem. Było to interpretowane jako wyraz niezadowolenia Waszyngtonu z sytuacji w dziedzinie praw człowieka w Turcji i polityki Ankary wobec wojny domowej w Syrii.

PAP/RIRM

drukuj