fot. PAP

Obywatelski projekt ustawy o systemie oświaty

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców przygotowało obywatelski projekt ustawy o systemie oświaty. Jego autorzy chcą: zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków i powrotu do zasady, że to rodzice decydują o wieku dziecka rozpoczynającego naukę.

Ponadto w myśl projektu rodzice powinni mieć wpływ na treści programowe, zajęcia dodatkowe w przedszkolach i wybór podręczników.

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie dba o rozwój dzieci dlatego jako obywatele, rodzice sprzeciwiamy się takiemu postępowaniu – podkreśliła Karolina Elbanowska, prezes Stowarzyszenia i Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

– Rodzice chcą mieć wybór. Jest to bardzo ważny projekt, który przywraca decyzyjność w sprawach oświaty osobom dla dziecka najważniejszym, czyli matce i ojcu. W ostatnich latach MEN nie popisało się dbałością o dobro dziecka, dbałością o dobro oświaty. Dlatego uważamy, że to my jako obywatele, jako rodzice mamy w tej chwili kompetencje, żeby wnieść coś dobrego do polskiego systemu edukacji. Widzimy już ogromne zainteresowanie akcją. Mamy na dziś ponad 50 koordynatorów oraz miejsca, gdzie można złożyć podpis. Bardzo prosimy wszystkie osoby, które chociaż trochę czują, że sprawa jest poważna i istotna dla przyszłości całego społeczeństwa o zaangażowanie i zbieranie podpisów – mówiła Karolina Elbanowska.

Podpisy w sprawie obywatelskiego projektu mają trafić do Sejmu w połowie września.

RIRM

 

drukuj