Obywatelska inicjatywa zbiórki podpisów o referendum ws. reformy edukacji

Członkowie komitetu obywatelskiej inicjatywy zainaugurowali zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji. Pomysłodawcą referendum jest Związek Nauczycielstwa Polskiego. W skład komitetu weszli także politycy z PO, Nowoczesnej i PSL-u.

Członkowie tego gremium w podpisanej deklaracji podkreślili, że przyjęte zmiany zagrażają rozwojowi młodych Polaków, a w ramach reformy zlikwidowane zostaną gimnazja.

Premier Beata Szydło, odnosząc się do tej inicjatywy, zwróciła uwagę, że reforma oświaty została już przesądzona.

Reforma oświaty jest rozpoczęta. Przygotowują się do niej samorządy, szkoły i rodzice. W tej chwili propozycja organizowania referendum w tej sprawie jest tylko i wyłącznie próbą wszczynania kolejnej awantury politycznej, straszenia rodziców i wywoływania chaosu. Wielokrotnie apelowałam do opozycji i tych środowisk, które próbują w tej chwili wzniecać niepokój, o spokój i o to, abyśmy wspólnie tę reformę przygotowali – wskazała szefowa polskiego rządu.

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od nowego roku szkolnego.

W miejsce obecnie istniejących szkół zostaną wprowadzone: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz 2-stopniowe szkoły branżowe.

RIRM

drukuj