fot. PAP

OBWE: rozejm generalnie respektowany, prócz Debalcewe i Ługańska

Obowiązujący od północy rozejm na wschodzie Ukrainy jest generalnie przestrzegany, z wyjątkiem takich miast jak Debalcewe i Ługańsk – poinformowała Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), cytowana przez Reutera.

Szef misji OBWE na Ukrainie Ertugrul Apakan, cytowany przez TASS oświadczył, że „szereg przypadków naruszenia rozejmu zanotowano w rejonie Debalcewe i Gorłówki” oraz że „około godz. 1.45 czasu lokalnego w Ługańsku słyszano kanonadę artyleryjską”.

Apakan poinformował w niedzielę wczesnym popołudniem, że obserwatorzy misji nie zostali wpuszczeni przez prorosyjskich separatystów do oblężonego miasta Debalcewe.

Rebelianci uważają, że zawieszenie broni nie odnosi się do Debalcewe – podała agencja Reutera.

Z kolei rzecznik OBWE Michael Bociurkiw poinformował, że liczba obserwatorów na wschodniej Ukrainie zostanie zwiększona do 350. Jeśli chodzi o nadzorowanie rozejmu, OBWE „planuje wykorzystać samoloty bezzałogowe i technologie satelitarną” – powiedział.

Obecnie na Ukrainie jest 361 międzynarodowych obserwatorów OBWE, z czego 221 znajduje się w Donbasie.

Od północy czasu ukraińskiego, czyli od godz. 23 w sobotę w Polsce, na wschodniej Ukrainie obowiązuje rozejm, uzgodniony w nowym porozumieniu pokojowym z Mińska.

Porozumienie przewiduje m.in. zawieszenie broni między siłami ukraińskimi a rebeliantami, a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej szerokości od 50 do 70 km; obie strony konfliktu mają opuścić tę strefę w ciągu 14 dni.

PAP/RIRM

drukuj