fot. pixabay.com

Obrońcy Westerplatte doczekają się godnego pochówku

Po latach obrońcy Wybrzeża doczekają się godnego pochówku. W ubiegłym roku w wyniku prac archeologicznych odnaleziono szczątki 9 żołnierzy. Dziś rodziny 5 poległych otrzymały noty identyfikacyjne. Na 2022 rok zaplanowano uroczysty pogrzeb. Obok cmentarza na Westerplatte powstanie muzeum. Zmiany są możliwe po tym, jak tereny, którymi do tej zarządzało miasto, przejął rząd.

Opór mieli stawiać przez 12 godzin. Wytrzymali 7 dni. Czoła niemieckiej machinie śmierci stawiło ponad 200 obrońców wybrzeża. Szczątki 9 z nich po latach zostały odnalezione. Do tej pory udało się zidentyfikować 5 poległych. Zginęli w wartowni nr 5 – mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin.

– Trafieni 2 września o godz. 18.00 potężnym, lotniczym pociskiem – powiedział Jarosław Sellin.

Wszyscy oprócz dowódcy mieli od 22 do 23 lat. Wśród zidentyfikowanych są: kapral Jan Gębura, plutonowy Adolf Petzelt, kapral Bronisław Perucki, starszy strzelec Władysław Okrasa oraz legionista Józef Kita. Dziś rodziny poległych otrzymały noty identyfikacyjne z rąk prezydenta Andrzeja Dudy na Westerplatte, w trakcie państwowych obchodów.

– Mam poczucie, że spełniamy wielki obowiązek i współtworzymy Polskę taką, jaką powinna być. Polskę, która odnajduje wszystkich swoich bohaterów, niestrudzonych – mówił prezydent Andrzej Duda.

Uroczysty pogrzeb poległych obrońców Wybrzeża ma się odbyć w 2022 roku.

– Wszystko wskazuje na to, że 1 września 2022 roku powstanie cmentarz obrońców Westerplatte w nowej formule. Rozpoczął się już konkurs na projekt – tłumaczył dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki.

To z inicjatywy Muzeum na terenie Westerplatte podjęte zostały prace archeologiczne.

– Myśleliśmy, że odnajdziemy jakieś fragmenty umundurowania, sprzętu, ale nie szczątki ludzkie – zaakcentował Jarosław Sellin.

Szczątki obrońców Wybrzeża przez lata znajdowały się w miejscu, którym gospodarowało miasto Gdańsk.

Zdjęcia śmieci na Westerplatte były jednym z argumentów, po jakie sięgnął rząd odbierając administrowanie tym terenem władzom Gdańska. Na śmieci zwracali uwagę archeolodzy, którzy pracowali na Westerplatte.

– Mówili, że szczątki zostały odnalezione w miejscu zaniedbanym, w miejscu, które służyło za śmietnik – oznajmił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nie zgadzała się na to, by państwo administrowało terenem Westerplatte. Była przeciwna, kiedy minister Mariusz Błaszczak ogłosił, że to wojsko zorganizuje tegoroczne obchody. Wcześniej robił to samorząd wspólnie z harcerzami.

– Czy można Gdańskowi odebrać Westerplatte? Nie można. […] Te miejsca, symbole i tradycje to jedynie widome znaki, wartości, jakie noszą w sercach ci, dla których są bezcenne – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska dla portalu wyborcza.pl

W tym roku na Westerplatte prezydent Gdańska nie mogła nawet zabrać głosu.

– Wykorzystywała tę okoliczność do wewnętrznej walki politycznej w Polsce – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Taką decyzję podjął główny organizator: minister obrony narodowej. Mariusz Błaszczak za polityczne uznał m.in. zaproszenie na ubiegłoroczne obchody do Gdańska wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Teraz Westerplatte ma odzyskać należne mu miejsce w polskiej historii.

– To miejsce będzie nie tylko godne, to miejsce będzie piękne, będzie odwiedzane przez młodzież i będzie tutaj oddawany hołd w miejscach pochówku naszych żołnierzy – podsumował prezydent Andrzej Duda.

Obok cmentarza, na którym pochowane zostaną szczątki obrońców Wybrzeża, na Westerplatte, powstanie muzeum. To będzie ostatni akord w tej batalii o pamięć. Pamięć o pierwszych żołnierzach, którzy chwycili za broń po napaści nazistowskich Niemiec.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl