fot. pixabay.com

Obrady Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników

Po raz pierwszy od ponad roku zbiera się dziś Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Obrady zaczęły się o godzinie 10.00. Ich tematem jest sytuacja sektora węglowego.

Tematami spotkania będą też: stan prac nad umową społeczną w sprawie zasad transformacji branży oraz problemy firm zaplecza górniczego.

Wiceprzewodniczący zespołu ze strony społecznej, szef śląskiego OPZZ Wacław Czerkawski, zapowiedział, że porządek spotkania zostanie pewnie poszerzony o kwestię ,,Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, którą ma zająć się dziś rząd.

– Jest to bardzo ważny dokument, od którego tak naprawdę zależy „być albo nie być” polskiego górnictwa, więc to może być jeden z najważniejszych tematów dzisiejszego spotkania. Mam nadzieję, że minister Artur Soboń ma wiedzę na ten temat i wie, jak wygląda projekt polskiej energetyki państwa i czy rząd dzisiaj przyjmie ten dokument – mówił Wacław Czerkawski.

Podczas posiedzenia Trójstronnego Zespołu związkowcy zamierzają ponadto pytać o sprawy poszczególnych spółek węglowych.

W obradach ze strony rządowej weźmie udział wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji górnictwa Artur Soboń. Obecni będą również pracodawcy.

RIRM

drukuj