By Ablakok - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57961821

Górnicy świętują dziś Barbórkę

W Kościele przypada dziś wspomnienie św. Barbary. Górnicy powierzają swoje intencje podczas Mszy świętych. Barbórka jest okazją do modlitwy za tych, którzy zginęli przy pracy.

W tym roku, z powodu obostrzeń sanitarnych, święto górników obchodzone jest bez tradycyjnych akademii i biesiad oraz marszy orkiestr dętych. W intencji górników odprawiane są Msze święte.

– To jest najważniejsze miejsce. Najważniejszym momentem całej uroczystości jest Msza św. To jest właśnie to, czego nie chcieliśmy pominąć pomimo trudnej sytuacji – mówił Ireneusz Krupa, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

Święta Barbara jest patronką trudnej i niebezpiecznej pracy. Zawód górnika to służba.

„Wymaga szczególnych predyspozycji, hartu ducha, poczucia solidarności i braterstwa z kolegami” – wskazał prezydent Andrzej Duda, który skierował do górników słowa uznania, wdzięczności i wielkiego szacunku.

„Może zbyt rzadko uświadamiamy sobie, jak ważny jest trud górników dla rozwoju gospodarczego naszego kraju. Nie można też opowiedzieć historii Polski bez opowieści o patriotyzmie górników, ich oddaniu ojczyźnie. Polscy górnicy w wielkim stopniu przyczynili się do zwycięstwa wolności, płacąc nawet cenę własnego życia, jak ci, którzy polegli w kopalni „Wujek”. Oddaję część bohaterom, skłaniam głowę przed patriotycznymi zasługami” – zaznaczył Andrzej Duda.

„Praca górników jeszcze długo będzie potrzebna, jak przewiduje to porozumienie rządu ze środowiskami górniczymi” – wskazał prezydent, nawiązując do podpisanego we wrześniu porozumienia, przewidującego horyzont działania polskich kopalń do 2049 roku.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że „obok dynamicznego rozwoju sektora zielonej energii, podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski jest i w najbliższych dekadach nadal będzie energetyka oparta na węglu”. Podkreślił przy tym potrzebę zrównoważonego rozwoju oraz dbałości o środowisko naturalne.

„Każda polska rodzina chce cieszyć się bezpieczeństwem energetycznym, ale także pragnie żyć w czystym środowisku naturalnym. Ochrona klimatu i zapewnienie czystego powietrza jest naszym wielkim zadaniem, również wobec przyszłych pokoleń, dlatego transformacja energetyczna musi zostać zrealizowana. Trzeba to uczynić w sposób sprawiedliwy, rozumny, z uwzględnieniem polskich realiów gospodarczych i interesów pracowniczych” – stwierdził Prezydent RP.

List do pracowników Polskiej Grupy Górniczej przesłał także premier Mateusz Morawiecki.

„Jako największe w Europie przedsiębiorstwo górnicze i największy producent węgla kamiennego przyczyniacie się Państwo do utrzymania bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej. Wierzę, że całej Waszej społeczności towarzyszyć będą spokój, stabilizacja i świadomość pewności jutra!” – napisał Mateusz Morawiecki.

W Polsce w przemyśle wydobywczym pracuje ponad 180 tysięcy osób, w tym ponad 80 tys. w kopalniach węgla kamiennego.

https://twitter.com/ACJaworski/status/1334767318979784706

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl