Obchody urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego

Postać Ochotnika do Auschwitz, autora pierwszych raportów o Holokauście, ikony Żołnierza Wyklętego i patrona aktywnego sprzeciwu wobec obu totalitaryzmów XX wieku, które tak dotkliwie doświadczyły naszą ojczyznę i kontynent,  upamiętniona zostanie 13 maja w kilku miejscach Polski.

W Lublinie z okazji 112. rocznicy urodzin Witolda Pileckiego odbędzie się kolejny marsz ku pamięci Rotmistrza, organizowany przez Stowarzyszenie KoLiber, Koło Naukowe Historyków i Studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz lubelski odział Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczpospolitej.

„Witold Pilecki – zapomniany bohater”. Hasło to idealnie pasuje do osoby Rotmistrza. Ochotnik, który z własnej woli dostał się do Auschwitz, by tam organizować ruch konspiracyjny; współzałożyciel organizacji konspiracyjnej  „Tajna Armia Polska”, żołnierz Armii Krajowej; oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 roku. Kawaler Orderu Orła Białego. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście tzw. Raportów Pileckiego, gdzie również przekazał Aliantom informacje o organizacji obozów koncentracyjnych w Polsce.

Obchody urodzin rotmistrza zaczną się o 13.30 na Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS dyskusją poświęconą postaci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Następnie o godzinie 18.00 odbędzie się Msza w kościele dominikanów, po której planowany jest marsz upamiętniający postać Witolda Pileckiego. Całość zakończy się odbywającą się o 20.30 w restauracji „Księżycowa” imprezą „Toast za Rotmistrza”.

Harmonogram obchodów urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego w Lublinie

13.30 Sala Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS:

Panel dyskusyjny  „Witold Pilecki – zapomniany bohater”.

O życiu Rotmistrza oraz o miejscu tej postaci w dzisiejszej kulturze rozmawiać będą:

– prof. Mieczysław Ryba – historyk z KUL, specjalista w dziedzinie historii XX wieku,

– dr Mirosław Szumiło – historyk z UMCS, redaktor naczelny projektu badawczego: „Komunizm: system – ludzie – dokumentacja”,

– red. Czesława Borowik – dziennikarka Radia Lublin zajmująca się upamiętnianiem Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie.

–  dr Rafał Drabik – historyk lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Po dyskusji prelegentów będzie istniała możliwość zadania pytań.

18.00 – Msza Święta w bazylice oo. Dominikanów, ul. Złota 9

19.00 – Szósty Marsz Rotmistrza Pileckiego.

W tym roku ruszamy z pod Klasztoru Dominikanów kierując się na Plac Litewski.

20.30 – Restauracja „Księżycowa” ul. Księżycowa 2

„Toast za Rotmistrza”. Utrzymana w klimacie lat 20 i 30 impreza będąca okazją do wspólnego spotkania i integracji przy muzyce, której w młodości słuchał Rotmistrz. Wstęp wolny.

Dzień 13 maja od wielu lat obchodzony jest jako nieoficjalne Święto Rotmistrza Witolda Pileckiego. Tego właśnie dnia, Marsz Pileckiego przejdzie również ulicami Tarnowa.

Przed południem i przez cały poniedziałkowy dzień organizatorzy – Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości – zapraszają  mieszkańców miasta do dekorowania Mostu im. Rotmistrza Pileckiego (w ciągu ulicy Starodąbrowskiej i  Mostowej, na Wątoku).

O godzinie 17:15 pod Pomnikiem Pierwszego Transportu do KL Auschwitz przy ul. Bóżnic rozpoczną się główne uroczystości obywatelskie rotmistrzowskiego dnia w Tarnowie. Po odśpiewaniu hymnu, odczytaniu apelu i  złożeniu kwiatów uczestnicy  uroczystości przejdą pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie zapalony zostanie  Znicz Pamięci.

O godzinie 18:30 uroczystości rotmistrzowskie w Tarnowie uwieńczy Msza Święta w intencji Ojczyzny i za spokój Duszy Rotmistrza w Kościele pw. św. Maksymiliana, przy ul. Urszulańskiej 7.

Zapraszamy do uczestnictwa w tarnowskich Urodzinach Rotmistrza. Choćby w najskromniejszy, kameralny ale godny sposób oddajmy hołd  jednemu z największych naszych rodaków, skazanemu na zapomnienie wyłącznie ze względu na swoją osobistą wielkość i niezłomne przywiązanie do  klasycznej triady najcenniejszych dla  polskich patriotów wartości: Bóg – Honor – Ojczyzna.

 

marsz pileckiego

RIRM/ KSD

drukuj