PAP/Andrzej Lange

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu

W Warszawie odbyły się we wtorek centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Uroczystości rozpoczęła Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Obchody odbyły się też na Skwerze Wołyńskim przy pomniku ofiar. Przybyli na nie przedstawiciele polskich władz, a także przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników pisał o potrzebie rozpoczęcia identyfikacji szczątków ofiar Rzezi Wołyńskiej. List odczytał szef gabinetu prezydenta, Paweł Szrot.

„Wierzę, że kwestie z bolesnej historii znajdą właściwe rozwiązanie. Z chrześcijańskiego dziedzictwa wynika ważny – wręcz święty – imperatyw godnego pogrzebania zamordowanych, wydobycia ich z anonimowości i ocalenia indywidualnej pamięci, aby bliscy ofiar mogli wreszcie zapalić znicze i odmówić modlitwę przy ich mogiłach” – zaznaczył w liście szef państwa polskiego.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił z kolei, że Zbrodnia Wołyńska to było okrutne, niewyobrażalne ludobójstwo. Szef rządu dodał, że Polacy nie spoczną, dopóki ostatnie szczątki ofiar Rzezi Wołyńskiej nie zostaną odnalezione.

– To jest nie tylko nasza sprawa, ale to także jest sprawa ukraińska. Nie będzie do końca pojednania polsko-ukraińskiego bez odszukania wszystkich szczątków, bez uczczenia ich do końca – wskazał szef rządu.

Dziś przypada 80. rocznica tzw. Krwawej Niedzieli, która była kulminacją ukraińskiego mordu na Polakach żyjących na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl