fot. PAP/Wojtek Jargiło

Obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

W niedzielę przypadła 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski.

Polacy nigdy nie porzucili marzeń o wolnej Polsce. Zaborcom nie udało się zabić w Polakach ducha patriotyzmu – wskazał dr Piotr Gawryszczak, historyk.

– Powstanie Styczniowe dla wielu późniejszych pokoleń było przyczynkiem do działań na rzecz wolności Polski. Jak wiemy, powstańcy styczniowi, którzy dożyli wolnej Polski po 1918 roku, byli honorowani. Im wszyscy w pierwszej kolejności oddawali cześć – mówił dr Piotr Gawryszczak.

Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego odbywały się w niedzielę w różnych miejscach w Polsce. W Wąchocku przebywał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, który podkreślał, że powstańcy stanęli do walki, bo czuli odpowiedzialność za naród.

– Nasze doświadczenie historyczne – zwłaszcza ostatnich 300 lat – pokazuje, że w każdej chwili, kiedy traciliśmy najpiękniejszy dar, jakim jest niepodległość, czyniliśmy wszystko, aby ją odzyskać, narażając swoje zdrowie i życie – zaakcentował Jan Józef Kasprzyk.

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, Jan Józef Kasprzyk wręczył odznaczenia osobom szczególnie zasłużonym dla utrwalania tradycji niepodległościowych.

– Poszliście ich szlakiem wytyczonym 160 lat temu. Dziś kończy się marsz wiodący przez Ziemię Świętokrzyską, ale nie kończy się tak naprawdę to, co jest najważniejsze – Wy stąd wrócicie do swoich domów, cały czas niosąc to przesłanie – podkreślił szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Przesłanie, które zawiera się w słowach: „Niepodległość jest najwyższą wartością”. Mieszkańcy Augustowa pamięć powstańców uczcili pod pomnikiem leśników w Studzienniczej.

– Tutaj, w Studzienicznej, już dwa lata przed wybuchem Powstania Styczniowego podczas obchodów Zielonych Świątków czuć było wolę walki o niepodległość – oznajmił Wojciech Szostak, nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów.

Pomników leśników to szczególne miejsce dla mieszkańców. Upamiętnia leśników, którzy walczyli i zginęli w Powstaniu Styczniowym.

O ofiarach walk o niepodległość powinniśmy pamiętać nie tylko dziś, ale codziennie – wskazywał Jarosław Zieliński, poseł PiS.

– To jest ważne przesłanie, żebyśmy patrzyli na to, ile trzeba było krwi, ofiar i cierpienia włożyć w to, żeby Polska była dzisiaj wolna niepodległa i suwerenna – mówił Jarosław Zieliński.

Następnie mieszkańcy Studzienicznej z pochodniami w rękach oraz w jednym wspólnym celu – jakim było upamiętnienie bohaterów – maszerowali przez Puszczę Augustowską w historycznych strojach.

– To trochę nam pomaga wczuć się w tamten klimat. W styczniu jest zimno, a powstańcy, którzy walczyli o wolność, okazali się mieć wielką odwagę i hart ducha – podkreśliła  Barbara Stasiełło, dyrektor Szkoły Podstawowej Montessori w Augustowie.

Obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego potrwają dwa lata. Tyle trwał nasz najdłuższy w historii niepodległościowy zryw.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl