fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] J. J. Kasprzyk: Walczący o wolność, jak pani płk Lidia Lwow-Eberle, wiedzieli, że są kontynuatorami tego, co czynili powstańcy styczniowi, że są wierni Bogu, honorowi i Ojczyźnie

Etos Powstania Styczniowego był przeniesiony w okres II Rzeczpospolitej. Walczący w następnych pokoleniach o wolność, jak pani płk Lidia Lwow-Eberle, wiedzieli, że są kontynuatorami tego, co czynili powstańcy styczniowi, że są wierni tym samym wartościom, temu samemu kodeksowi wartości, który powiewał na sztandarach 1863 roku, że są wierni Bogu, honorowi i Ojczyźnie – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

158 lat temu wybuchło [Powstanie Styczniowe], czyli najważniejszy i ostatni w XIX wieku zryw Polaków do wolności. Uroczystości rocznicowe odbywają się dziś w Warszawie.

O godzinie 12.30 na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie spoczywają powstańcy, złożone zostaną kwiaty. W planie jest też wieczorna Msza św. w intencji walczących w Powstaniu Styczniowym. Eucharystia będzie sprawowana w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, której przewodniczył będzie ks. bp Józef Guzdek.

W tegoroczne obchody wpisuje się również pogrzeb płk Lidii Lwow-Eberle, sanitariuszki Armii Krajowej, narzeczonej majora Zygmunta Szendziekarza „Łupaszki”. Wydarzenie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się na Powązkach.

– Etos Powstania Styczniowego był przeniesiony w okres II Rzeczpospolitej. Walczący w następnych pokoleniach o wolność, jak pani płk Lidia Lwow-Eberle, wiedzieli, że są kontynuatorami tego, co czynili powstańcy styczniowi, że są wierni tym samym wartościom, temu samemu kodeksowi wartości, który powiewał na sztandarach 1863 roku, że są wierni Bogu, honorowi i Ojczyźnie –  powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wskazał, że płk Lidia Lwow-Eberle w swojej walce o wolność kierowała się wartościami walczących w Powstaniu Styczniowym.

– W 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, najważniejszego w XIX wieku i ostatniego w XIX wieku zrywu Polaków do wolności, oddamy hołd powstańcom, którzy spoczywają w Warszawie na Cmentarzu Powązkowskim. O godz. 12.30 zostaną złożone kwiaty, zapalone znicze, a po południu o godz. 18.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się Msza św., której będzie przewodniczył ks. bp Józef Guzdek. Eucharystia będzie w intencji wszystkich, którzy walczyli o wolność, niepodległość, suwerenność Rzeczypospolitej. Tegoroczne obchody z uwagi na trwającą pandemię mają charakter symboliczny, ale obchody te mają wymiar symboliczny w jeszcze jednym aspekcie. Odbędą się one tuż przed uroczystościami pogrzebowymi na warszawskich Powązkach wojskowych pani płk Lidii Lwow-Eberle. Tej, którą pożegnamy dzisiaj. Płk Lidia Lwow-Eberle to żołnierz Armii Krajowej, żołnierz V Brygady Wileńskiej – przypomniał Jan Józef Kasprzyk.

https://twitter.com/ipngovpl/status/1352537073547403264

Płk Lidia Lwow-Eberle w wieku stu lat zmarła 5 stycznia 2021 roku. [czytaj więcej] Pogrzeb sanitariuszki i uroczystości z okazji 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego organizuje Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl